Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit yakınları CHP'ye tepkili

21 Aralık 2008 / 11:06
Şehit aileleri "Karayalçın'ın adaylığı kanımıza dokunuyor" diyerek CHP önüne siyah çelenk bıraktı. Bazı CHP'liler buna tahammül edemedi. Bakın sonra ne oldu..

CHP Genel Merkez binası önünde Murat Karayalçın'ın CHP adaylığını protesto eden şehit ailelerine CHP'liler tahammül edemedi.

Şehit ailelerinin ''Karayalçın protestosu''nu CHP Gençlik Kolları büyük bir olgunlukla karşılayarak ailelere ''buyrun bir çayımızı'' için teklifinde bulunurken genel merkezden çıkan diğer yaşlı partililer ise gruba tepki göstererek kovmaktan beter etti.

OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği, DEHAP ile 2004 yılında seçim işbirliği yapan Murat Karayalçın'ın CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmesine karşı çıkmak için CHP Genel Merkez Binası önünde bir protesto gösterisi düzenlediler. Ellerinde Türk bayrakları ile CHP önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Genel Başkan Muhsin Öztürk, "Geçmişte terör örgütü yandaşları ile işbirliği yapan Murat Karayalçın'ın CHP'den Ankara'ya aday olmasını kabul etmiyoruz. Vatanını milletini seven hiç kimse Karayalçın'ın adaylığına tahammül edemez. Biz şehit aileleri olarak Karayalçın'ın adaylığına karşıyız.'' diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Öztürk, oğlu Şırnak'ta şehit düşen bir anne ile birlikte CHP binası önüne siyah çelenk bıraktı. Eylemin sona ermesinin ardından önce CHP Gençlik Kolları şehit ailelerini, "Demokratik tepkinizi gösterdiniz, sizi buyrun partimize çaya davet ediyoruz'' diyerek eylemi iyi niyetli karşıladıklarını gösterdi. Ancak CHP Gençlik Kolları'nın bu yaklaşımına rağmen şehit aileleri tam ayrılmaya hazırlanırken parti binasında çıkan CHP'liler gruba tepki gösterdi. CHP Genel Merkezi'nin eylem yeri olmadığını ve olamayacağını savunan partililerin sert tepkisi karşısında şehit aileleri olayların büyümemesi için araçlarına yöneldi. Şehit ailerini ''Bir avuç insan buraya gelmiş ne hakla CHP'yi protesto ediyor. Gitsinler hükümeti, Başbakanı protesto etsinler. Onlar şehitlere kelle diyen. Teröriste sayın diyen'' şeklinde bağırmaya başladılar.

Başka bir CHP'li ise şehit ailelerini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in adamları olmakla suçladı. Araçlarına binerek ayrılmak üzere olan şehit aileleri ise, ''Biz kimsenin adamı değiliz. Herkes bizim kim olduğumuzu biliyor. Tepki gösteren biz olmamız gerekirken onlar tepki gösteriyor. CHP'ye bunu yakıştıramadık. Bir taraftan demokratik tepki gösterdiniz diyerek çaya davet ediyorlar, diğer taraftan ise bizi kovmaktan beter ediyorlar. Biz duygularımızı ifade etmeye çalıştık.'' şeklinde konuştular.

(CİHAN)

 

Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri