Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Şehitlerimiz için okunan ezana saygı'

04 Aralık 2008 / 22:19
DTP'nin Doğu ve G.Doğu Anadolu turları devam ediyor. Ş.Urfa durağında ilginç bir an yaşandı. Bakın ezan okununca ne oldu?

Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin, barış ve özgürlük kervanı adını verdiği yerel seçimler öncesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çıktığı turlar devam ediyor.

İki gün sürecek olan ziyaret için Şanlıurfa'ya gelen aralarında Genel Başkan Ahmet Türk, milletvekilleri İbrahim Binici, Sabahat Tuncel, Osman Özçelik, Aysel Tuğluk ve Gülten Kışanak'tan oluşan heyet, Siverek girişinde yaklaşık 100 araçlık konvoyla karşılandı.

Kürt halkının özgürlüklerini inkâr eden bir siyaset anlayışı yürütüldüğünü, sonra AKP'nin ortaya çıktığını ifade eden Türk, "Ben onlar gibi değilim, Kürt sorununu çözmeye çalışırım diyerek birçok insanımızı kandırdı. Başbakan, sadece hesabına gelince 'Kürt kardeşlerim' diyor. Kardeşin olarak kabul ediyorsun ama kimliğini, dilini, kültürünü resmiyete taşımıyorsun. Bu bir aldatmacadır. Bizler halkların kardeşliğini savunuyoruz, birlikte yaşamayı esas alıyoruz. Eğer AKP'nin bu sinsi oyununu bölemezsek, yarın Avrupa'da 'Kürt'lerin talebi şudur' dediğimizde çok etkili olmayız. Bize 'Öyle olsa Kürtler sizi seçerlerdi' cevabı verilir. Bunun için yerel seçimlerin özgürlük mücadelemizin önündeki önemli sınavlardan birisi olduğunu sakın unutmayın." diye konuştu.

Türk, ezan okunması üzerine konuşmasına ara verdi. Otobüsten yapılan anonsta, demokrasi şehitleri için okunan ezanla saygı duruşu istendi. Bunun üzerine DTP heyeti ve partililer, zafer işareti yaparak saygı duruşunda bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından DTP heyeti, Hilvan ve Bozova ilçelerine giderek kendilerini karşılayan partililerle selamlaştı.


Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri