Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehitlerin yüzde kaçı Kürt acaba?

22 Ekim 2008 / 09:37
Prof. Dr. Ümit Özdağ, çok ilginç bir çalışma yaptı: Şehitlerin yüzde kaçı Türk? Cevabı bir çok insanı utandıracak cinsten?

Prof. Dr. Ümit Özdağ, bugüne kadar yapılmayan bir şeyi yaptı ve terörle mücadelede hayatına kaybeden asker, polis ve köy korucularının etnik kökenlerini araştırdı. Çalışma kadar sonuçları da bir hayli ilginç. İşte o sonuçlar;

Yalçın Doğan'ın köşesine taşıdığı araştırma PKK'nın maskesini düşüren çalışma Prof. Dr. Ümit Özdağ'a ait. Uzun süredir PKK, terör, Kuzey Irak ve istihbarat konularında çarpıcı kitaplar yazan Ümit Özdağ, son olarak ilginç gözlemlerde bulunuyor.

Prof. Özdağ terörle mücadele şehit düşenlerin kimliklerini araştırıyor. Ve hepimizin yeniden düşünmesini, siyasal denklemlerin yeniden yazılmasını gerektiren bir sonuca varıyor.

Terörle mücadelede şehit düşenlerin yüzde 26.8'i Kürt.

Oran azımsanmayacak ölçüde: PKK'ya karşı sadece Türkler değil, aynı zamanda Kürtler de savaşıyor. Ve ölüyor. Ve ölenlerin sayısı hiç de az değil.
Bu oran, bu bulgu, Türkiye'deki Türk-Kürt ayrışmasına çok başka bir bakış açısı getiriyor.

Kürt çocuklarının bir bölümü dağa çıkarken, bir bölümü askere, polise yazılıyor. Ve onlar birbirlerine karşı savaşıyor. Belki de, iki kardeş, iki akraba, iki arkadaş.

PKK işte burada zayıflıyor. Kentleri burada yakmaya çalışıyor. Terörü bu nedenle daha da azgınlaştırıyor. Korkuyu bu nedenle yaygınlaştırıyor.

PKK adım adım sona yaklaşıyor: Devlette, PKK ile mücadele zor biter, gibi yanlış bir psikoloji var. Oysa, teröre rağmen, hayatın normalleşmesini isteyen, ülkeyle bütünleşmek isteyen ve hatta ülkeleri için şehit düşen Kürtler varken, PKK adım adım sona yaklaşıyor.

Mesele bunu görüp, ona göre politikalar üretmek. 1999'da Apo yakalanıyor, terörü kökünden kazımak için iki yüze yakın önlem belirleniyor. Sonra hepsi rafa kaldırılıyor. Öyle değil.

Kaynak:
Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri