Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sel İstanbul'da can aldı

09.09.2009 09:59
İkitelli'de Basın Ekspres yolunda sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Sel sularına kapılan bir kişinin cesedine ulaşıldı.
İstanbul İkitelli'de yoğun yağışın getirdiği sel nedeniyle araçlarında mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürüyor.

İstanbul'da devam eden yoğun yağış nedeniyle sabah saatlerinde İkitelli Basın Ekpres yolunda aşırı yağışın getirdiği sel nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Bazı araçların içindekileriyle sürüklendiği gözlendi. Sivil savunma ekipleri botlarla araçlarda mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor. İtfaiye ekipleri de kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Atatürk Havalimanı'na giden İkitelli Basın Ekspres yolu sel sularıyla doldu. Bu nedenle Basın Express Yolu E5 karayolu Silivri istikameti trafiğe kapatıldı.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ

Başakşehir ilçesinin ara yollara büyük ölçüde kapandı. İlçeye bağlantı sağlayan yollarda ulaşım aksıyor. Ara sokakların sel sularıyla doldu. Bu arada, İkitelli'ye açılan ana yollar güvenlik nedeniyle trafiğe kapalı tutuluyor.

Ayamama ve Tavukçu derelerinin yağış nedeniyle taştığı gözlenirken dere yakınlarındaki bir binanın yıkıldığı bildirildi. Yeni Bosna'daki bazı fabrikaları da su bastığı bildirildi. Fabrikalardaki bazı eşyaların suyla birlikte çevreye yayıldığı gözlendi.

HAVALİMANINA GİDİŞ YOLUNU TAMAMEN KAPADI
Başakşehir girişindeki bir TIR garajındaki araçlar, suya kapılarak havalimanına gidiş yolunu kapadı. İSTOÇ yanyolda bulunan bir TIR garajındaki araçlar, sele kapılarak havalimanına gidiş yolunu tamamen kapadı. Göl haline gelen yolda araçlar sele kapıldı.

TIR garajında bulunan sürücü ve çalışanlar da suya kapılarak kayboldu. Bu kişilerden bir kişinin cesedi daha sonra bulundu. Diğerlerini arama çalışmaları sürerken, olay yerine gelen itfaiye ekipleri botlarla 4 kişiyi kurtardı. Sel nedeniyle ağaçlara çıkan 3 kişiyi de kurtarma çalışmaları sürüyor.

VALİ YARDIMCISI ÇAKMAK: AYAZAĞA-CENDERE YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, saat 07.00'de başlayan yağışın ulaşımı olumsuz etkilediğini belirtti.

Yağıştan Basın Ekspres Yolu ve Bahçeşehir Hamam Deresi'nin etkilendiğini ifade eden Çakmak, Ayazağa-Cendere yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Söz konusu bölgelerdeki kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çakmak, 4 askeri helikopterin kurtarma çalışmalarına katıldığını ve Silivri ve Çatalca'dan kurtarma ekiplerinin olay yerine doğru yola çıktığını söyledi. Hikmet Çakmak, kurtarılanların çevredeki hastanelere götürüldüğünü de anlattı.

İSTANBUL'DA BİRÇOK EVİ SU BASTI
İstanbul'da etkisini artırarak devam eden sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. İki gündür devam eden ve gece geç saatlerde etkisini artırarak sürdüren sağanak yağış nedeniyle birçok evi su bastı, birçok vatandaş araçlarıyla yolda mahsur kaldı.

Sağanak yağış İstanbul genelinde etkili olurken özellikle Sultangazi, Eyüp, Başakşehir ilçelerinde etkisini daha çok gösteriyor. Yağışın etkisinin sürdüğü bu ilçelerde su baskınları artarak devam ediyor. Evleri suyla dolan vatandaşlar ellerindeki kovalarla suları tahliye etmeye çalışırken yetkililerden yardım istedi. Öte yandan yollarda araçları içinde mahsur kalan vatandaşların yardımına itfaiye ekipleri yetişti. Suda mahsur kalanlar ve araçları itfaiye ekibince kurtarıldı. Yağış nedeniyle caddeler suyla doldu.

SARAY BELEDİYESİ SU BASKINLARINA KARŞI HALKI UYARIYOR
Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki sel felaketinin ardından sağanak devam ediyor. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece saatlerinde tekrar başlayan sağanak sabaha kadar etkisini kaybetmeden sürecek. Saray Belediyesi, duyurularla olası su baskınlarına karşı halkı uyarıyor.

Bu arada sel felaketinin vurduğu Bahçeköy'de evlerini kaybeden felaketzedelerin başka evlere nakledildiği, Kızılay'ın da bu ailelere giyim ve gıda yardımlarında bulunduğu kaydedildi. Öte yandan Saray'daki bir çiftlik evinde su baskını sırasında kaybolan 5 kişilik aileden baba Fatih Çakar'ın henüz bulunamadığı belirtildi.

Çakar'ın aranmasına yarın sabahtan itibaren devam edileceği, bulunan 4 kişinin cenazelerinin toprağa verilmek üzere yarın memleketleri Erzurum'a gönderilmesinin beklendiği ifade edildi.

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri