Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selçuk'un dosya'sı nerde

04 Ağustos 2008 / 13:13
İlhan Selçuk'un Genelkurmay'da bulunması gereken "CUNTA" dosyasını Ergenekon Davası Savcısı istedi ama, Genelkurmay'dan şok cevap geldi.
Ergenekon belgeleri, İlhan Selçuk'un cuntacılıktan yargılandığı davanın dosyalarının Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı arşivlerinde bulunamadığını ortaya çıkardı. Dosyanın akıbeti merak konusu

Ergenekon terör örgütü soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcıları, Genelkurmay'a yazılı talep göndererek, İlhan Selçuk'un 12 Mart ihtilalinin ardından İlhan Selçuk'un yargılandığı cunta davasının dosyasını istedi. Genelkurmay'dan gelen yazıda, dosyanın Milli Savunma Bakanlığı'na gönderildiği ve Bakanlık arşivinde de olmadığı belirtildi.

CUNTACILIKTAN TUTUKLANDI

İLHAN Selçuk, 12 Mart 1971 darbesinin ardından 9 Mart 1971 günü ihtilalle yönetime el koymak isteyen cuntanın içinde yer aldığı gerekçesiyle Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanmış ve yargılanmıştı. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Genelkurmay'dan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 nolu Askeri Mahkemesinin 197510 esas sayısı ile sonuçlanan İlhan Selçuk'a ait dava dosyasını istedi. Genelkurmay Başkanlığı, 8 Temmuz 2008 tarihli yazı ile Savcı Öz'e dosyanın bulunamadığını bildirdi.

BAKANLIK ARŞİVİNDE ÇIKMADI

Genelkurmay'ın yazısında, Türkiye geneline ait 1979 ile 1987 yılları arası Sıkıyönetim Askeri Savcılık ve Mahkemelerine ait işi biten dava dosyalarının bulunduğu, önceki yıllara ait dava dosyaların M.S.B'ye gönderildiği belirtildi. Talep edilen dosyanın M.S.B. Lodumlu arşivinden dosyanın istendiği belirtilen yazıda 'M.S.B'nin ilgi (b) sayılı yazısı ile Milli Savunma Bakanlığı Lodumlu arşivine teslim edilen 1979 öncesi dava dosyalarının tetkikinde, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 nolu Askeri Mahkemesinin 197510 esas sayısı ile sonuçlanan dava dosyasının bulumadığı bildirilmiştir' denildi.

'İnsan cuntacı olabilir' demişti
İlhan Selçuk 2 Ocak 1994 günü Hürriyet gazetesinde yayınlanan röportajında 'Bir insanın cuntacılıkla suçlanması, komünistlikle, faşistlikle ya da herhangi bir fikir ve siyasetle suçlanması farklı bir şey, bir insanın çıkarcılıkla suçlanması, ajanlıkla suçlanması başkadır. Herhangi bir insan faşist, komünist, Maoist, cuntacı olabilir. Bunlar o insanın fikri siyasal eğilimleridir' demişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 10108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri