Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Parasız kalınca KÜRT

28.10.2009 20:14
Kürt sanatçılara sitem: Bunlar para kazanınca Türk oluyor parasız kalınca Kürt olduklarını anlıyorlar..
Ünlü sanatçı Selda Bağcan," bazı sanatçıların Kürtçe şarkı söyleme yarışını eleştirerek bunlar para kazanınca Türk oluyor parasız kalınca Kürt olduklarını anlıyorlar" dedi.

Radikal yazarı Ali Özünger, Selda Bağcan'ın konuşmasını köşesinden aktarıyor..

İşte o kunuşmalar...
İki gün önce CNN-Türk’te Saba Tümer programında sanat dünyamızın yüzük taşlarından bir ismi, Selda Bağcan’ı konuk etti. Bağcan’la aynı lisede Ankara Kurtuluş Lisesi- aynı sınıfta okudum. Ve onun İspanyolca şarkılar söylediği günlerden itibaren sadık bir dinleyicisi oldum. 70’lerin tablosunda farklı düşünce ve endişelerle hareket etmiş olmama gelince, bunu da hiçbir zaman hayranı olmaya engel görmedim. Zira Bağcan’ın sadece Türkiye için değil tüm müzik dünyası için önemli bir sanatçı olduğuna inandım.

PARA KAZANINCA TÜRK PARASIZ KALINCA KÜRT
Programda kimin ne kadar dikkatini çekti bilemem, ama günümüzün ‘Açılım’ tartışmaları, Kürtçe şarkı söyleme yarışı, Kürt olduklarını açıklama furyasına katılan sanatçılarla ilgili bir değerlendirme yaptı Bağcan. Bunların fazla para kazanmaya başlayınca Türk, parasız kalınca Kürt olduklarını hatırlamalarındaki traji/komik hale değindi. Özal zamanında Kürtçe yasağının kalkmasına rağmen o zaman Kürt olduklarını akıllarına getirmeyip şimdi akıntıya ağız uyduranlardı sözlerinin muhatabı kuşkusuz. Bağcan, yasağın kalkmasından sonra Kürtçe şarkı söyleyen tek sanatçıydı.

MEM U ZÎN'İN GALASINA KATILMAYA KORKMUŞLARDI
Bağcan’ın sözünü ettiği Özal’lı yıllarda şimdi Radikal yazarları arasında olan dönemin Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek’in Bence en başarılı kültür bakanlarından biridir- danışmanıydım. Ve o günlerde muhtemelen işletme belgesi verilmeyeceği, daha ötesi yasaklanacağı düşünülerek çekilmiş olan sinema filmi ‘Mem u Zin’e benim de katkımla işletme izni çıktı. Film vizyona girdiğinde galasına katılmaktan korkmaları bir yana, en sert tepkinin Kürt kökenli sanatçılardan geldiğinin ‘Böylesi kışkırtıcı çıkışlar yüzünden sanat dünyasında yer tutmaya çalışan Kürtlerin hedef haline geleceği’ yorumlarının tanığıyım.

Bu haber toplam 2294 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri