Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Senaryoların Ardı Arkası Kesilmiyor

27 Haziran 2008 / 09:26
Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın görevden el çektirilmesine dair senaryo revize edildi:
Sezer'in atadığı 2 yedek üyenin kapatma davasına girmesi sağlanacak. Baş döndürücü bir trafiğe sahne olan başkent Ankara'da senaryoların ardı arkası kesilmiyor. Kaynaklara göre kritik oylama öncesi tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle çekilmesi istenecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'la ilgili plan revize edildi ve sadece Kılıç'ın değil aynı zamanda Başkanvekili Osman Paksüt'ün de çekilmesi istenecek.

Her iki isminde çok yıprandığını iddia eden çevreler, Başkan ve Başkanvekilinin AK Parti'nin kapatma davasından çekilmesi için kampanya yürütüyor. Şimdilik İşçi Partililer'in önderliğinde yürütülen kampanya önümüzdeki günlerde geniş bir kesimin de sahaya sürülmesiyle ısıtılacak. Aydınlık sayfalarından bazı gazetelerin "Ankara Kulisi" köşelerine terfi eden iddiaya göre Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, 33 yıl önce İBDA-C'nin yayın organı olarak bilinen Gölge Dergisi'nin Ankara temsilcisiydi.

Haber, derginin sicili ve üslubu sebebiyle ciddiye alınmamıştı. Fakat Tuncay Özkan 32. Gün programına çıkıp iddiaları tekrarladı. Yayına bağlanan Kılıç, iddiaları kesin bir dille yalanlarken hemen ertesi gün derginin künyesinde yer alan H.Kılıç ortaya çıktı. Fakat H.Kılıç, Haşim Kılıç değil Hüsnü Kılıç'tı ve bütün açıklığıyla o dönemi anlatmıştı. Fakat senaryoyu ısıtmak isteyen çevreler bu açıklamalardan tatmin olmadı. İşçi Partililer, çeşitli toplantılar düzenleyip, gazete yöneticilerine, yazarlarına mektuplar göndererek konuyu gündemde tutmaya devam ediyor. Son olarak da Milliyet gazetesi konuyu önce bir köşe yazarının, ardından da kulis sayfasında değerlendirdi.

Davada yedekler asil olacak

Ankara konuşulan yeni senaryoya göre planda bir revizyona gidildi. Haşim Kılıç'ın tarafsızlığını yitirdiği geniş bir kampanya ile ısıtılacak, istifası istenecek ve yedek üye davaya dahil olacaktı. Fakat hesapta olmayan, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt isminin sürekli gündeme gelmesiydi.

Özellikle Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ ile ilgili görüşmesini önce inkar edip sonrasında kabul eden Paksüt'ün ismi çok yıpranmıştı. Son kulislere göre Kılıç'ı indirme planında revizyon yapıldı ve Kılıç’la birlikte Paksüt'ün davadan çekilmesi istenecek.

"Kılıç ismi İBDA-C tartışmaları, Paksüt ismi de hem Turhan Çömez hem de Başbuğ görüşmeleri nedeniyle yıprandı. İkisi de böyle bir kritik davadan çekilmeli" lobisi önümüzdeki günlerde fazla mesai yapacak. Böylece bir önceki Cumhurbaşkanı Sezer tarafından atanmış iki yedek üye asil üye olarak davada yer alacak. Bu operasyonla da AK Parti'nin kapanması yönünde muhtemel kazalarda önlenmiş olacak
Kaynak:
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri