Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Senato b.elçiyi onayladı

03 Ekim 2008 / 14:41
Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Ankara büyükelçisi adayı James Jeffrey, Senato tarafından onaylandı.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, James Jeffrey'in Ankara Büyükelçiliği'ne atanması kararının Senato'da onaylanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamasında, “akıl, karakter ve kararlılık sahibi bir kişi” olarak nitelendirdiği Jeffrey'ın onaylanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bush, geçmiş görevlerinde üstün performans gösteren Jeffrey'in, “ABD'yi dost ve NATO müttefiki Türkiye'de temsil etmek için çok uygun bir kişi olduğunu” belirtti.

James Jeffrey, onay süreci çerçevesinde geçen hafta Senato Dış İlişkiler Komitesinde katıldığı oturumda, Ermeni yanlısı Demokrat senatör Robert Menendez tarafından sıkıştırılmak istenmiş, ancak 1915 olayları için “soykırım” veya “etnik temizlik” ifadelerini kullanmamıştı.

Bush tarafından haziranda yeni görevine aday gösterilen Jeffrey'in, gelecek haftalarda ABD'nin Ankara Büyükelçiliğini şimdiki Büyükelçi Ross Wilson'dan devralması bekleniyor.

Uzun yıllar Amerikan ordusunda ve ardından Dışişleri Bakanlığında görev yapan Jeffrey, Türkiye'yi yakından tanımasıyla ve Orta Doğu konularındaki uzmanlığıyla biliniyor.

Daha önce üç defa Türkiye'de görev yapan Jeffrey Türkçe biliyor.

2002-2004 arasında ABD'nin Tiran Büyükelçisi olan Jeffrey, 2004-2005'te de ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinde maslahatgüzar olarak görev yapmıştı.

Jeffrey, Washington'a dönüşünde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak başdanışmanlığına getirilmişti.

Jeffrey, en son Bush'un ulusal güvenlik danışman yardımcılığı görevini yürütüyordu.
Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri