Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şener: Beni İzlemeye Devam Edin

14 Temmuz 2008 / 15:29
AKP'den istifa ettikten sonra yeni parti çalışmalarına hız veren Abdüllatif Şener, beni izlemeye devam edin dedi.
Yeni bir siyasi oluşum içinde olduğunu açıklayan eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Sorunların çözümüne ne kadar katkı sağlarsam kendimi o kadar başarılı göreceğim" dedi.

Şener, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde "Osmanlı Maliyesinin Şeffaflaşması" adlı kitabının tanıtımı için düzenlenen törene katıldı.

Ders verdiği dönem içinde kamuoyunun kendisini "siyasi görüntülerle" tanıdığını ifade eden Şener, akademik dönemin son derece verimli olduğunu, yoğun bir şekilde araştırma ve çalışma yaptığını belirtti.

Bu dönem içinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Şener, bir tanesi başkası tarafından kendisi hakkında yazılan kitap olmak üzere, 3 kitabının daha çıkacağını belirtti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, "Gittiğiniz illerde gösterilen ilgiyi nasıl buldunuz?" şeklindeki soru üzerine, Ağrı'da ve Konya'da kalabalık araç konvoylarıyla karşılandığını ve bunun dikkat çektiğini ifade etti.

Şener, "Kadronuzda belli olan isimler var mı?" sorusuna, karar açıkladığını ancak çalışmalara başlamadığını belirterek, "Onun için kiminle beraber olduğum konusunda şu anda herhangi bir şey söylemek istemiyorum ama beni izlemeye devam edin diyorum" karşılığını verdi.

Başarılı ya da başarısız olmayı, oy potansiyelinin ne olduğuyla ilgili olarak hesaplamadığını belirten Şener, şunları kaydetti:

"Ben Türkiye'nin yeni bir siyaset tarzına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İnsanımızın birbirini sevmesini sağlayacak bir toplumsal kültürün oluşmasına siyasetin katkı sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Kurumlar arası güven ve işbirliğini sağlamada siyasetin etkin rol alması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar Türkiye'nin en temel ihtiyaçlarıdır."

Şener, bazı AK Partililerden gelen eleştirilerin kendisini incitip incitmediği sorusunu yanıtlarken, "Eleştirileri kabullenebilmek demokratik kültürün özümsenmesinin bir parçasıdır. Eleştirenleri de sağladıkları katkıdan dolayı kabullenmem gerekir ama benim üslubumda kavga, dövüş yoktur. Yapılan eleştirilerin zaman zaman tonu yükselse de herhangi bir cevap vermeye lüzum görmüyorum. Ben, bu ülkenin vatandaşı olan herkesi seviyorum" diye konuştu.

"Ergenekon" soruşturması iddianamesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Şener, şunları kaydetti:

"Bu iddianame henüz basın ve benim tarafından baştan sona okunup incelenmedi. Bir hukuk devletinde herkesin görevinin ne olduğu, sorumluluklarının neler olduğu Anayasalarda ve yasalarda belirlenmiştir. Türkiye'de bağımsız yargı vardır. Bağımsız yargı sadece bir savcıdan, sadece bazı hakimlerden ibaret değildir. Sistemi bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Çünkü alt, üst mahkemeler var, Anayasa Mahkemesi var, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu var. Dolayısıyla bağımsız yargı bir bütün olarak düşünülmelidir. Hukuk devleti kurallarının geçerli olduğu Türkiye'de, yargı üzerine düşeni elbette yapar. Süreç de kendi içerisinde hukuk devletinin gereklerine göre işleyecektir ve sonuçlanacaktır."


Kaynak:
Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri