Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şener Eruygur'a 'sağlık' tahliyesi

22 Eylül 2008 / 11:10
Şener Eruygur, beyin kanaması geçirdikten sonra yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde düşerek beyin kanaması geçirdiği için hastane ortamında tutulan eski Jandarma Genel Komutanı ve ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un tahliyesine karar verdi.
Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcılık, nöbetçi İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, halen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Eruygur'un, sağlık sorunları nedeniyle tahliyesini istedi. Talebi değerlendiren mahkeme, emekli Orgeneral Eruygur'un tahliyesini kararlaştırdı. Eruygur'un avukatı Kazım Arslan, mahkemenin sağlık nedenleriyle verdiği tahliye kararı için, “Olması gerekendi bizim de beklediğimiz bir sonuçtu” dedi. Her ay mahkemeye tahliye talebinde bulunduklarını anlatan Arslan şunları söyledi: “Tutuklanması için bize göre sebep de yoktu ama buna rağmen tutuklama kararı verilmişti. Tahliye kararı verilmesiyle de en azından bir nebze olsun teselli bulduk. İnşallah gelecekte beraatla sonuçlanacak kararları bekliyoruz.”

HASTANEDE KALACAK

ADD Kocaeli Şubesi Başkanı Bozkurt Uslu, Eruygur'un şimdilik mecburen hastanede kalacağını belirterek, “Çünkü boyun kemiğindeki kırıklar nedeniyle 10 gün fazla hareket ettirilmemesi gerekiyor. Eruygur'un başka hastaneye sevkine öncelikle ailesi karar verecek. Bizim için önemli olan iyi olması, sağlığına bir an önce kavuşması ve başımızda olmasıdır” dedi.


Beyin kanaması durdu

Ergenekon soruşturması kapsamında 6 Temmuz tutuklanarak Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konulan Eruygur, 17 Eylül'de hipertansiyon nedeniyle koğuşunda düşerek beyin kanaması geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Hastanenin başhekimi Prof. Nazım Mutlu dün Eruygur'un son çekilen tomografisinin bir önceki tomografi sonucuyla aynı olduğunu, kanama alanında büyüme tespit edilmediğini açıkladı. Mutlu, sonuçların sevindirici olduğunu, ancak hastanın hayati tehlikesinin devam ettiğini kaydetti.


Adım adım kaosa doğru

Eruygur'un, Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmasından sonra Fenerbahçe Orduevi'ndeki ofisinde ele geçirilen ajandasında Türkiye'yi kaosa sürükleyecek bir dizi eylemin planlandığı ortaya çıkmıştı. Adım adım not edilen kaos planı şu şekildeydi: 1. AŞAMA: Ülkede ses getirecek bir eylem yapılacak. Ancak bu eylem 6 Temmuz tarihine kadar yapılacak. 2. AŞAMA: Bu eylem bahane edilerek 7 Temmuz'dan itibaren 40 büyük ilde izinsiz mitingler yapılacak. 3. AŞAMA: Şener Eruygur'un katılacağı Gaziantep'teki miting sonrası yaşanacak olaylar ülke gündemini belirleyecek. 'Ordu göreve' çağrısı yapılacak. 4. AŞAMA: Darbenin ardından yeni hükümet kurulacak.


Hükümeti devirmek için 3 darbe planladı

Eruygur, Ergenekon soruşturmasının orgenerallere sıçradığı 1 Temmuz'daki 6. dalga operasyonunda eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile birlikte gözaltına alınmış ve tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ergenekon ile ilgili hazırlanacak olan ek iddianamede isminin yer alması beklenen Eruygur'un, darbe planları eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in günlüklerinin basına yansımasıyla deşifre olmuştu. 2003 ve 2004 yıllarında Sarıkız ve Ayışığı kodlu iki darbe planı başarısız olan Eruygur'un daha sonra Eldiven isimli üçüncü bir darbe planını hayata geçirmek istediği ortaya çıkmıştı.


'Karargahım ihanet etti'

Eruygur dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ün telefonlarını da dinlettirdi. Fakat Özkök darbe planlarını öğrendikten sonra Eruygur'u karargaha çağırdı ve darbe toplantılarını kendisine izlettirdi. Görüntüleri inkar edemeyen Eruygur'un Özkök'ün odasından çıktığında yüzünün allak bullak olduğu ve “Karargahım bana ihanet etti” dediği basına yansımıştı. Eruygur daha sonra darbe oluşumunu dağıttı. Eruygur emekliliği döneminde Atatürkçü Düşünce Derneği'nin başına geçerek ulusalcı mitinglere imza attı.Kaynak:
Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri