Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şener Eruygur'un derin planı

04.05.2009 11:48
Bu silahlarla darbe mi yapılır diyenlere cevabı, iddia edilen ETÖ'nün önemli sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur veriyor.
Ayışığı darbe planında, bir kaç bomba bir kaç silah ve hatta mektuplarla Türkiye'nin nasıl adım adım darbeye götürüleceği planlanmış. Ayışığı darbe planında kaos çıkarmak için camilerin bombalanması gerektiği bile anlatılıyor.

İŞTE ERUYGUR'UN AYIŞIĞI DARBE PLANI

İddia edilen Ergenekon Silahlı Terör Örgütü'nün, darbe planları delil klasörleriyle birlikte yeniden gündeme geldi. 2. İddianameye giren darbe planları, bulunan silahları azımsayan ve "bu silahlarla darbe mi yapılır diyen" Ergenekon yandaşlarına örgütün açık ve net bir cevabı niteliğinde.

PLAN KAN VE KAOS DOLU

Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un hazırladığı ileri sürülen Ayışığı darde planı, 3 aşamadan oluşuyor. Önce, darbe karşıtı Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün devre dışı bırakılması ve AK Parti milletvekillerinin Başbakan Erdoğan'dan koparılması planlanıyor.


SEZER'İN GÖREV SÜRESİ UZATILACAK

Eş zamanlı olarak da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin uzatılması düşünülüyor.

ÖZKÖK İSTİFAYA ZORLANACAK

Darbe planında Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü etkisiz hale getirmek ve istifa etmesini sağlamak için 10 görev var.

Bunların arasında en dikkat çekeni ise 9 numaralı görev. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin subay kadrosundan Genelkurmay Başkanı Özkök'e mektup, faks ve e-postalar gönderilecek, Genelkurmay Başkanı baskı altına alınarak ya darbecilere yol verecek ya da istifa edecekti.

İmzasız ve sahte olduğu daha sonra ortaya çıkan bu mektuplar, Mustafa Balbay tarafından "Genç Subaylar Tedirgin" başlığıyla manşetten yayınlanmıştı.

Darbe planında Başbakan Erdoğan ve meclisin nasıl güçsüzleştirileceği de detaylı şekilde anlatılıyor. İşte 4 aşamalı o plan.

VEKİLLERE TEHDİT VE ŞANTAJ

Plan, AK Parti milletvekillerinin Başbakan'dan koparılması gerektiği üzerine kurgulanıyor. Plana göre, milletvekilleri analiz ediliyor yani tek tek fişlenip gruplaştırılıyor.

Zaafları da tespit ediliyor. İşler Eruygur'un planladığı gibi devam etse, milletvekilleri zaafları ve menfaatleri kullanılarak partiden ayrılmaya zorlanacaktı. Ortaya çıkacak tepkilere karşı da TÜSİAD gibi meslek kuruluşlarından destek sağlanması hedefleniyordu.

Plandan Ahmet Necdet Sezer'in görevde kalmasının, darbeye zemin hazırlanması için önemli bir aşama olduğu anlaşılıyor. Hatta, eğer Sezer görev süresini uzatmak istemez ise, zor kullanılması gerektiği vurgulanıyor.

CUMHURBAŞKANI TEK ADAM OLACAK

Ayışı Darbe Planının 2. aşaması olan Yakamoz da 3 basamaktan oluşuyor. Bu kapsamda Yasama, Yürütme ve Yargı yeniden şekillendiriliyor. Şemaya göre; Cumhurbaşkanı devlette 2. isim oluyor. Başbakanlık makamı ortadan kaldırılıyor ve bakanlar Cumhurbaşkanı'na bağlanıyor.

Darbe planlayıcılar, hedeflerine ulaşabilmenin yolunu yine kan, terör ve kaos üzerinden yürütüyor. Planın devamında insanların gözünü ve aklını başka yönlere kaydırmak için kanlı eylemler yapılması gerektiği anlatılıyor.

CAMİİLERE BOMBALI SALDIRI PLANLAMIŞLAR

Listede, iç ve dış tepkilerin kontrol altında tutulmasına yönelik yapılacaklar arasında 3 numaralı görev olarak camilerin bombalanması yer alıyor. Geçen sene Sıhhıye'de düzenlenen türban karşıtı miting öncesi, bir caminin ayakkabılığında el bombası bulunmuştu.

MEĞER SLOGANLAR DARBE İÇİNMİŞ

Darbe karşıtı tepkilere tedbir olarak da gençliğin ve işçilerin sokağa dökülmesi gerektiği savunuluyor. ABD ve Avrupa Birliği de darbe için tehdit olarak görülüyor. ABD ve AB karşıtı mitinglerin düzenlenmesi ön görülüyor. Bu öngörü, Cumhuriyet mitinglerinde atılan "Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye" sloganlarını akıllara getiriyor.

Yakamoz planından son bir not. Eruygur ve bu darbe planını hazırlayanlar, Yakamoz'un uygulanması halinde iç savaş çıkabileceğini muhtemel görüyorlar ve özellikle bunun altını çiziyorlar.


Bu haber toplam 1210 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri