Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şener Yelken Aldı

14 Temmuz 2008 / 12:36
Şener kurucusu olduğu AK Parti'den istifa ederek kendi yolunu çizdi; yani malumu ilan etti..
Şener bundan sonra siyasi hayatına kendi partisiyle devam edecek. Aslında dışarıdan bakıldığında gayet normal bir durum. Yani her insan belli bir zaman sonra kendine yeni hedefler tayin edip yeni yol arkadaşları edinebilir.
Ancak Şener'in durumu biraz farklı! Nasıl mı?

İsterseniz zaman tünelinde biraz geriye doğru yolculuk yapıp hafızalarımızı tazeleyelim.
Şener son genel seçimlere girmeyeceğini söyledi. Bundan sonraki hayatıma akademisyen olarak devam edeceğim dedi. Çok geçmeden de özel bir üniversitede dersler vermeye başladı.

Oysa böylemiydi? Değildi tabi..

Başkent kulislerini yakından takip eden herkes Şener'in siyasetten bu kadar çabuk el etek çekeceğine ihtimal vermiyordu. O dönemde konuştuğum AK Parti'den önemli bir isim, Şener Çerkezdir ve muhakkak bir yerden bazı bilgiler almıştır, kendisini garantiye almak için böyle davranıyordur dedi.

Evet Şener'in bir yerlerden bilgi aldığı sonradan anlaşılıyor. Bunu Şener'in bizzat kendisi MKYK toplantısında açıkladı. Abdüllatif Şener, toplantıda Başbakan Erdoğan'ı AK Parti hakkında kapatma davası açılacağı yönünde uyardığını söyledi.

Yani AK Parti'ye kapatma davası açılacağını aylar öncesinden bilen Şener, AK Parti treninden inmişti. Ve kendince tam zamanında bir hamle ile “yeni oluşum” için yola çıktı. Şener, Konya'da 800 araç ve binlerce kişi tarafından karşılandı. Şener'i TOBB ve bazı ticaret odalarının desteklediği söyleniyor.

Öyle görünüyor ki Abdüllatif Şener, aktif siyaseti bırakıp da durakta beklediği dönemde boş durmamış, bir yerler ile dirsek temasında bulunarak gerekli desteği sağlamış. Birilerinin rüzgarını arkasına alan Şener yelken açtı. Bakalım bu rüzgar onu emin sahillere götürebilecek mi?

Demem o ki, Şener AK Parti treninden inerken hangi trene bineceğini çoktan hesaplamıştı. Şener'i uzun süredir oldukça yakından takip ediyorum. Bakanlığı döneminde belli bir grubun televizyonunun kadrolu konuğu olmuştu. Ayda 4-5 defa hem de canlı yayınlara çıkıyordu. Üstelik şarabın tadından başka her şeyini bilirim sözünü de hatırlatmak isterim.
Bana öyle geliyor ki Şener'in bu sözleri belli adreslere 'beni görün' mesajıydı. Ve bu mesaja ilk cevap veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oldu. Baykal, Şener'in Cumhurbaşkanlığı adaylığına sıcak baktığını açıkladı; ama olmadı. Şener Baykal ve Doğan grubunun medya desteğine rağmen Köşk'e çıkamadı.

Cumhurbaşkanı olamayan Şener şimdi hesaplarını AK Parti sonrası için yapıyor; yine birilerinin maddi, manevi ve medya desteğiyle yola çıkıyor.

Kimse Şener'i kurucusu olduğu partiden istifa etti diye eleştiremez. Kimse bu nokta da 'hain' damgası vuramaz; ama…

Evet aması var..

Şener AK Parti üzerinden demokrasiye çelme takanlarla ortak hareket etmiyorsa..

Şener, iktidar için her yol mübahtır anlayışının esiri belli grupların oyununa gelmiyorsa..

Şener, belli çıkar çevrelerinin maşası haline gelmemişse..

Ve Şener, iktidar mücadelesinde demokrasi dışı arayışlarda bulunanlar ile beraber değilse...

O zaman hiç ama hiç kimsenin diyeceği olamaz.

Sizler nasıl yorumluyorsunuz bilmem ama şahsen ben Şener'in gücünü milletten aldığına inananlardan değilim. Şener'in hep belli güçlere oynadığını düşünüyorum. Abdüllatif beyin
“Eşimi başı açık diye seçtim, kendisi kapandı!” sözü bana çok manidar geliyor.

Belli adreslere teslim bu söz, uzun süredir Şener'in fırsat kolladığını ortaya koyuyor. Ve kendince o fırsatı yakaladı..

Bakalım arkasına aldığı rüzgar onu güvenli bir sahile mi çıkaracak, yoksa siyasi bir mefta olarak tarihteki yerini mi alacak?

Bekleyip göreceğiz..


Cafer Tayyar KALA
Kaynak:
Bu haber toplam 1132 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri