Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serdar Ortaç: Çok pişmanım

06.12.2009 12:09
Ahmet Kaya'nın 1999'da "Kürtçe türkü okuyacağım" dediğinde sahnede tepki gösterenler arasında bulunan Serdar Ortaç: "O gün Onuncu Yıl Marşı'nı okuduğum için pişman değilim ama zamanlamam çok hatalıydı
Kürt açılımıyla birlikte Ahmet Kaya'nın içinde sizin de bulunduğunuz bir grup tarafından saldırıya uğradığı görüntüler yeniden gündeme geldi. İzleyince neler hissettiniz?

Bu konuyla ilgili ilk cümle: Çok pişmanım. 1999'da bırakın Kürtçe şarkı söylemeyi, yolda Kürtçe konuşulamıyordu bile. Ben de genç ve cahildim. Bence o gece yaşananlarda Ahmet Kaya'nın hiçbir suçu yoktu. Ben Ahmet Kaya'nın konuşmasının ardından sahnedeydim ve bir anda her Türk genci gibi gaza gelip Onuncu Yıl Marşı'nı okumaya başladım. Marşı okuduğum için pişman değilim tabii ki ama zamanlamam çok hatalıydı. Kısacası bence Ahmet Kaya'nın Kürtçe şarkı söylemesine izin verilmeliydi.

Aynı şey bugün olsa ne yaparsınız?

Bugün aynı şey olsa böyle bir tepki asla göstermem. Şimdiki hükümetimiz bize birlikte yaşamayı öğretiyor. Bunu anlamamızı gerçekten istiyor. Osmanlı İmparatorluğu'nda nasıl onca millet bir arada yaşadıysa, ABD'de o kadar etnik grup bir bütün olabiliyorsa biz de başarabiliriz. Başarmalıyız. Bu konuda son sözüm: Ahmet Kaya'nın o gece linç edilmesinde rol oynadığım için çok pişmanım. Bugün olsa bu tepkiyi asla vermem. Kürtçe şarkı okunmasını destekliyorum ama asla şehit görmek de istemiyorum. Birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekli.

Milliyet - Pazar
Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri