Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serdar Turgut Deniz Baykal'ı uyardı

08 Ağustos 2008 / 07:19
Serdar Turgut, "CHP bu sürecin de dışında kalırsa o olmasa da düzen bir şekilde sağlanacak ama CHP'nin de sonu artık gelmiş olacak" uyarısı yaptı.
Serdar Turgut'un köşe yazısı

Deniz Baykal AKP'nin seçim başarılarının temelinde yatan gerçeği çok iyi biliyor. Bunu bana bir gün CHP'linin inşa ettirdiği hastanenin açılışına katıldıktan sonra parti merkezindeki makamında anlatmıştı.

Baykal partisinin halk ile kaynaşmasında problemler olduğunu görüyor. Bunun çözümünün halkın gündelik sorunlarına getirilen somut çözümler aracılığıyla olabileceğini de çok iyi biliyor. Örneğin o gün hastane açılışına halkın gösterdiği sıcak ilgiden çok etkilenmişti ve bu ilgiyi sıcak tutabilmenin siyasi başarıyı da getireceğini gördü. AKP halkın gündelik yaşamının sorunlarının tam ortasında yer almayı becerdiğinden ve somut çözümleri örneğin hastane, okul veya cami şeklinde veya ilaç alımını kolaylaştırıp ve kömür dağıtıp sağladığından, sıcak tutulan ilişkiler uzun vadede siyasi oya dönüşüyor.

Bu görülmesi çok zor bir çözüm yolu değil tabii ki. Çözümü görebilirsiniz ama uygulamaya nasıl geçeceğiniz konusu o kadar kolay değil. O günkü konuşmamızda Deniz Baykal yolu gördüğünü ama uygulamayı yapacak olan paralı CHP'lileri devreye sokmakta zorlandığını ifade etmişti.

Çünkü CHP'liler büyük sorunlarla uğraşmakta olduklarından, örneğin laikliği korumak veya devleti korumakla meşgul olduklarından halkla uğraşacak vakitleri kalmıyordu. Liderin problemi de bu noktada başlıyordu işte. Partisini ideolojik kısır döngüden bir türlü çıkarıp halka yaklaştıracak yöntemi bulamıyordu. Bir ara ortaya atılan Anadolu sosyalizmi kavramı da bu tür bir gayretti ama o da maalesef pratikte uygulamaya geçirilemedi.

Halk ile birlikte hareket edilemeyince CHP hep devletten yana, devlet mekanizmalarının içinde yer aldı.

Şu günlerde devlet mekanizmaları tekrar kuruluyor. Bir süredir parçalanmış görüntü vermekte olan devlet içinde bütünlük tekrar sağlanıyor. Ortak akıl doğrultusunda deriniyle, açığıyla devlet tekrar sağlamlaştırılıyor.

Bu hedef doğrultusunda temelleri büyük ihtimalle Dolmabahçe görüşmesinde atılmış olan bir mutabakat Genelkurmay Başkanı ve Başbakan arasında var. Tabii ki Cumhurbaşkanı da dahil buna ama bir tek CHP dışarıda kaldı.

Türkiye'de devlet içinde bütünlük ve düzen, CHP katılmadan zor sağlanır. Bu yüzden CHP'nin Genelkurmay Başkanı ile girmiş olduğu tamamen lüzumsuz münakaşa ve sertliğe bir an önce son verilmeli ve düzenin sağlanması sürecine CHP de dahil edilmeli. CHP bu sürecin de dışında kalırsa o olmasa da düzen bir şekilde sağlanacak ama CHP'nin de sonu artık gelmiş olacak. Deniz Baykal'ın bu tehlikeyi gördüğüne eminiz.

serdar.turgut@aksam.com.tr

(Akşam)
Kaynak:
Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri