Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ŞERDEN HAYIR ÇIKARDILAR

09 Ağustos 2008 / 08:58
Başörtüsü yasağın nedeniyle öğrenimlerini Viyana Üniveritesi'nde tamamlayan öğrenciler, düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Başörtüsü yasağı nedeniyle öğrenimlerini Viyana Üniversitesi'nde tamamlayan öğrenciler, İstanbul'da düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Diploma heyecanı yaşayan öğrenciler, başörtüsü yasağını getirenlerin farkında olmadan kendilerine güzel bir kapı açtığını belirterek, bundan sonra ülkelerine hizmet edeceklerini söylediler. Viyana Üniversitesi'nde öğrenimlerini tamamlayan başörtülü öğrenciler, Grand Cevahir Otel'de düzenlenen törenle diplomalarını aldılar.
ZEKATLARLA OKUTUYORUZ

Wonder Genel Başkanı Yusuf Kara, amaçlarının öncelikle öğrencilerin akademik kariyerlerini yapmalarını sağlamak olduğunu belirterek "Derneğimiz resmi olarak kurulduğu tarihten itibaren 100'ü aşkın ilim ve bilim adamını çeşitli seminerler vermek üzere misafir etti" dedi. Öğrencilerin pek çok alanda başarılı olduğunu söyleyen Kara, Wonder'in öğrencilerin geniş bir dünya görüşüne sahip olduğunu ifade etti. Wonder Genel Kurul Başkan Yardımcısı Mustafa Karahüseyinoğlu "hayırseverlerin zekatları sayesinde öğrencilerimizi okutuyoruz" dedi.

ŞERDEN HAYIR ÇIKARDILAR

Konserin ardından öğrencilere diplomaları verildi. Diploma töreninde konuşan eski milletvekili Nevzat Yalçıntaş, bu öğrencilere kucak açan Viyana Üniversitesi hocalarına teşekkür ederek, "Buraya dönerek mezun olan, kendilerine yapılan zulmün netice vermeyeceğini gösteren öğrencileri kutluyorum. Hayırdan şer, şerden de hayırın çıktığını gösteren bir tablo" dedi. Eski milletvekili Merve Kavakçı ise mezun olan öğrencilerin, mağduriyetlerin ille de mağlubiyet ile sonuçlanmak zorunda olmadığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek öğrencile ri kutladı. Kavakçı'nın konuşması salondaki davetlilerden büyük alkış aldı. Kavakçı, milletvekili olduğu dönemde yaşadığı sıkıntıların hatırlatılması üzerine, "Şimdi ileriye bakıyoruz. Türkiye'yi güzel günler bekliyor" şeklinde konuştu.

KARDİNAL: BİZDE BÖYLE ŞEYLER YOK

Törene katılan Avusturya Kardinal Yardımcısı Martin Ruprest ise bir soru üzerine, "Ben özgürlükten yanayım. Başörtüsü meselesi tabii ki Türkiye'nin kendi iç meselesidir. Ama bizim ülkemizde bu tür şeyler yok. Burada sizin ülkenizde çok örtünüyor diye laf söyleniyor ben de bizim ülkemizde kadınların az örtündüğü düşüncesindeyim. Ama herkesin kendi tercihidir" dedi.Türkiye'ye hizmet için geri döndük


Diplomalarını alan öğrenciler, başörtüsü yasakçılarının farkında olmadan kendilerine güzel kapılar açtığını ifade ederek, bundan sonra ülkelerine hizmet edeceklerini söylediler. Türkiye'de üniversiteyi gözyaşları içinde bırakmak zorunda kaldığını anlatan Pınar Gür isimli bir öğrenci, "Yurt dışında eğitimimi tamamladım. Türkiye'ye geldim. Ülkemize hizmet etmek için geldim" diye konuştu. Tören sonunda diplomalarını alan öğrenciler, kep atarak başarılarını kutladılar. Bu arada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan bütün bu öğrencilerin Türkiye'de mezun olmalarını istediğini vurgulayarak, "Ancak maalesef ben bunu ülkemizin demokrasi ayıbı olarak görüyorum. İnşallah toplumsal mutabakat ile bunları aşacağız" diye konuştu.Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri