Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şerflikoçhisar da İki Gün İshal Tatili

23 Mayıs 2008 / 09:29
İlçede 800'ü aşkın kişinin kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurmasının ardından dün de salgının ilk olarak başgösterdiği meslek lisesi 2 gün tatil edildi
ŞEREFLİKOÇHİSAR (AA) SİİRT (İHA)
Şereflikoçhisar'da iki gün önce başlayan ve 800'ü aşkın kişinin baş ağrısı, kusma ve ishal şikayetleriyle hastanelere başvurmasının ardından, dün de Sağlık Meslek Lisesi 2 gün tatil edildi. Okulun, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı'nın teklifi ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla tatil edildiği bildirildi.

Karara gerekçe olarak, baş ağrısı, kusma ve ishal salgını vakasının ilk olarak okulun bulunduğu bölgede ve öğrenciler arasında görülmesi gösterildi. 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı tatilinin ardından Salı günü başlayan öğretimle birlikte 30'a yakın öğrencinin aynı şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurması, burada kullanılan suyun depoya girmeden şebekeye verilmesi ve klorlama imkanının olmayışının gösterildiği belirtildi.

Öte yandan, Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Ramazan Ceylan, yaptığı açıklamada, klorlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şebeke suyunun tahlili için Sağlık İl Müdürlüğü'ne su numuneleri gönderdiklerini belirtti.

KLOR MAKİNASI ALINIYOR

Klorlama makinesinin alımına hız verdiklerini kaydeden Ceylan, "Ben salgının sudan değil. Sebze ve meyveden olabileceğini düşünüyorum" dedi. Şereflikoçhisar Kaymakamı Rumi Yıldız da şebeke suyunun klorlanması konusunda daha dikkatli davranılması için uyarılarda bulunduklarını belirterek, "Toplu yaşanılan yerlerin başında gelen okullarda salgından korunmak için okul müdürlerine seminer verildi” dedi.


Siirt'te hastaneler doldu

Siirt'te içme suyundan kaynaklandığı ileri sürülen ishalden son 1 hafta içerisinde bin 890 kişi etkilenirken, sağlık durumu ağır olan 10 kişi müşahede altına alındı. Çaresiz kalan vatandaşlar ise su arıtma cihazlarına yöneldi. Siirt İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, kentte ishal vakaları nedeniyle 10 kişi müşahede altına alındı ve bin 890 kişi ishalden

etkilendi. Kentte görülen ishal vakaları ile ilgili Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri herhangi bir açıklama yapmazken, çaresiz kalan vatandaşlar çözüm olarak su arıtma cihazlarına yöneldi. Arıtma cihazı satan esnaf Abdurrezak Gümler, "Siirt'te son zamanlarda artan ishal vakalarından sonra vatandaşlar su arıtma cihazlarına yöneldi" dedi.

23.05.2008
Kaynak:
Bu haber toplam 1562 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri