Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şimdi aylardan şevval ...

26.09.2009 22:10
11 Ayın sultanını uğurlayalı bir haftayı geçti ama şimdi vakit şevval ve bu aya ait farz olmasa da tutması çok faziletli olan altı gün oruçları var.
Evet, müslümana tutması farz olan tek oruç Ramazan orucudur, Ramazan orucu dışında tutulması en faziletli olan oruçlardan biri de içinde bulunduğumuz Şevval ayında tutulan altı günlük oruçtur, zira Efendimiz (s.a.v.) “Kim Ramazan ayında orucunu tutar ve ardından gelen Şevval ayında da buna 6 gün oruç ilave ederse bütün yılını oruçlu geçirmiş gibi olur” (Müslim, Sıyam:204; Tirmizî, Savm:53; Ebû Davud, Savm: 58) diyerek bizlerİ bu orucu tutmaya teşvik etmiştir.

Şevval ayını başlangıcı olan Ramazan bayramının ilk günü oruç tutmak haram, ikinci ve üçüncü günleri tutmak ise mekruhtur. Şevvalin diğer günlerinde oruç tutmada bir beis yoktur.

“Şevval ayında tutulan 6 gün orucun ayrı ayrı günlerde haftada iki gün tutulması müstehabtır olmakla beraber bu günlerin pazartesi ve Perşembe olarak belirlenmesi daha güzeldir.

Sünnet olan bu oruç, üst üste altı günde ara vermeden tutulabileceği gibi aralıklarla da tutulabilir.
İslam alimleri şevval oruçlarını tutmakla müslümanın bir yılını oruçlu geçirmiş gibi olacağı hadisini şöyle yorumlamışlardır. Allah’ın (c.c.) her iyiliğe en az on sevap vereceğinini bildiren hadis baz alındığında, kişi ramazan ve şevval aylarında toplam otuz altı oruç tutar. Bunlardan her birine on sevap verilse toplamı üçyüz altmış eder bu da kameri bir yıla tekabül eder.

Allah (c.c.) tutuğumuz ve tutacağımız oruçları kabul etsin.

HABERNAME

Bu haber toplam 2430 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri