Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seyfi Oktay Adliyede

17.06.2010 13:23
Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Talimatla İfade Veriyor

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, talimatla ifade veriyor. Oktay, Ankara Adalet Sarayı'na, avukatı ve bazı akrabalarıyla birlikte geldi. Seyfi Oktay'ın ifadesi, terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli Başsavcıvekili Hamza Keleş tarafından alınıyor.

SEYFİ OKTAY: LİNÇ EDİLİYORUM

Adalet eski Bakanı Mehmet Seyfi Oktay, kendisine yönelik linç uygulaması yapıldığını ileri sürmüş, "Tedavi edilmez hastalık derecesindeki bir husumetle karşı karşıyayım. Yargısız infaz yapılıyor" demişt.

Oktay yaptığı yazılı açıklamada, hakkındaki soruşturmanın gizli evraklarının "fütursuzca" gazete manşetlerine ve televizyon ekranlarına taşındığını ifade etmişti. Kendisine karşı yürütülen linç hareketine bakanlığı döneminde de maruz kaldığını vurgulayan Oktay, "Ben bakanlıktan ayrılalı 16 yıl, siyasetten ayrılalı ise 10 yıl oldu. Bu nasıl bir kindir ki; bu kadar yıl sonra bu kinleri kusmaktadırlar" demişti.

Hiçbir erk ve yetkisi olmayan bir kişinin nasıl olur da kurumlara baskı yapması söz konusu olabilir" diye soran Oktay şöyle konuşmıştu:

"Bakanlığı döneminde demokratik, laik ve hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne, özgürlükçü sisteme ve özellikle yargı bağımsızlığına, adil yargılanma hakkına yaptığım ve yapmaya çalıştığım katkılar, tarihe mal oldu. Sistemin demokratik değişim ve dönüşümünü o zaman da kabullenememişlerdi. Bu çevreler, geçmişte de mezhebimden rahatsız olduklarını açıkça belirtiyorlardı. Bir Alevinin Adalet Bakanlığı'na atanmasını şaşkınlıkla karşılamışlar ve asla hazmedememişlerdi. Hele hele Alevi inançlı bir gencin hakim ve savcı olmasını dünyanın sonu gelmiş gibi değerlendiriyorlardı.

Yıllar önce TBMM kürsüsünden de belirttiğim gibi bu zihniyetin sahipleri Alevi inançlı insanların bu ülkede var oluşlarını kabullenememekte, birlikte yaşamayı hazmedememekte ve içlerine sindirememektedirler. Öyle görülüyor ki, bu saldırıların bir başka amacı da var. Bilindiği gibi önümüzdeki günlerde Anayasa Değişikliği halk oylamasına sunulacak. Şahsımla ilgili iddiaları kullanarak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) sistemini karalamak ve bu sistem hakkında şaibe yaratmak suretiyle Anayasa değişikliklerinin gerçekleşmesine hizmet etmektedirler.

CİNDORUK: CİDDİ DEVLET ADAMI

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ergenekon Davası kapsamında gözaltına alınana Adalet Eski Bakanı Seyfi Oktay hakkında, "hukuk bilen, ciddi bir devlet adamı" olduğunu söyleyerek, "Bir yargıyı, bir devlet organını etkilemek için üstün gücün olması gerekiyor. Seyfi Oktay bugün o Güce sahip görünmüyor" demişti.

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri