Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seyfi Oktay telefona takıldı

08.06.2010 09:06
Yüksek yargıyı ve HSYK'ya kendi adamlarını yerleştirmekle suçlanan Seyfi Oktay teknik takibe takıldı

 

Yargıtay'da boşalan 33 üyelik için yapılan 18 Ocak 2010 tarihli seçimler öncesi Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay ve bazı avukatların HSYK'yı etkilemeye yönelik girişimlerde bulunduğu ihbarı üzerine Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, soruşturma başlattı.

TEKNİK TAKİP 1 YIL SÜRDÜ

Zekeriya Öz'ün talimatı üzerine başta Seyfi Oktay olmak üzere, tutuklanan avukatlar Mehmet Cengiz, Ali Hadi Emre, Tülay Bekar ve Kudbettin Kaya'nın telefonları dinlemeye alındı. Teknik takip yaklaşık bir yıl sürdü. Tüm deliller toplandığında, Savcı Zekeriya Öz, operasyon için talimat verdi. Yapılan operasyonda aralarında Seyfi Oktay'ın da bulunduğu sekiz kişi gözaltına alındı. Zanlılardan dördü tutuklanarak cezaevine kondu.

"İNŞALLAH SAYENİZDE"

Mahkeme kararıyla yapılan teknik takipte Seyfi Oktay'ın istediği kişilerin Yargıtay üyesi seçilebilmesi için yaptığı görüşmeler, kayıtlara yansıdı. 18 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren atamada 33 kişilik listede yer alan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı iken daha sonra Yargıtay üyesi olan M. Ş.G. ile Seyfi Oktay arasında 27 Mayıs 2009 tarihli telefon görüşmesinde şu konuşmalar geçiyor:

Seyfi Oktay: Bu seçimler ne zaman?
MŞG: Sayın bakanım ben de o konuda rahatsız edecektim sizi.
Seyfi Oktay: Estağfurullah, ne rahatsızlığı, bu işin bitmesi lazım yani.
MŞG: Sağolun inşallah sayenizde olacak. Sayın bakanım herhalde temmuz başı gibi bitirecekler. Yani işte Kadir Bey'in tabi bizim için...
Seyfi Oktay: Kadir Bey'in, Kadir beyin kaçış tarafı yok artık.
MŞG: Sağolun sayın bakanım.
Seyfi Oktay: Kaçacak bir tarafı yok artık daha... Yok artık. Yani olmaz böyle şey yani. Ve bir ara görüştüğümüzde de zaten artık bu sefer olur dedi falan.
MŞG: İnşallah efendim tabi efendim o sizi söylemişse tabi. Seyfi Oktay ile operasyonda tutuklanan Ali Hadi Emre arasındaki telefon görüşmelerinde Oktay'ın bazı hakim ve savcılar için "Benim ekipten" ifadesini kullanıyor. Oktay'ın Ali Hadi Emre'ye telefonda "Şimdi şeyler belli oldu Yargıtay üyeleri... Üzerine durduğum üç dört kişi vardı, onlar şey oldu, nedir, seçildiler...
Bir kere şeyin Metin'in hanımı var..
Metin Şentürk var ya... O benim ekiptendir... Şebnem var şeyde... Yine benim kadrodan... Muğla var, Mustafa İsmet Yörük var... Muğla başkanıdır... Bizim Ankara Başsavcımız var... Bunlar benim için çok güzel" dediği tespit edildi. 18 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete'de Yargıtay üyeliğine atanan isimler arasında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa İsmet Yörük de bulunuyor. Seyfi Oktay, Hüseyin Doğan isimli bir kişi ile 14 Ekim 2009'da 16.06'da yaptığı görüşmede, Yörük için HSYK Başkan vekili Özbek'le görüşeceğini söylüyor:
Hüseyin Doğan: İsmet Yörük... Muğla ağır ceza reisi komisyon başkanı. Var mı telefonu falan var sizde. Seyfi Oktay: Lazım olursa senden alırım... Ben bu gün şeyle birlikte olacağım da. Şeyden hakimler savcılar yüksek kurulundan başkan vekiliyle
Hüseyin Doğan: Ha Kadir beyle
Seyfi Oktay: Ona... Evet ona konuşacağım da onu şey yapıyorum...

"GÖZLERİ GÜLDÜ"

Seyfi Oktay, Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa İsmet Yörük'le görüşürken, Kadir Özbek ziyaretinin ayrıntılarını şöyle anlatıyor:

Seyfi Oktay: Akşam ben şeyle başkan vekilimizle beraberdim. Sizin konuyu açtım ben ve önceden yazdığım bi not vardı onu kendine verdim ve onu görünce diyebilirim ki gözleri güldü, çok olumlu bakıyorlar. Ben gereken her şeyi tekrar söyledim. Ve benim konuşmamadan da çok şey yaptı mutlu oldu tabi Kadir bey... Yine son seçimde Yargıtay üyesi olan İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanı Ayşe Şentürk'ün eşi Metin Şentürk ile Seyfi Oktay arasında 12 Aralık 2009 günü şu konuşmalar geçiyor:
MŞ: Vallahi başkanımız iyi efendim. Şimdi bu salı günü muhtemelen bir seçim var. Bizim hanımda aday. 3 kişi 3 kişi çok ciddi bir şekilde destekliyor gündeme getirmişler 3 kişi okey vermiş özellikle Danıştaycılar tamam mı...
Seyfi Oktay: Bir Kadir Bey'e, Musa Bey'e bir alo derseniz iyi olabilir...
MŞ: Olur tabi.
Seyfi Oktay: Yani büyük bir ihtimalle olacak ama yani... En başta köstek olmazsalar yani söz verdiler ama gene de siz biliyorsunuz orası biraz politik.
MŞ: Ee ben yarın inşallah ulaşırım ben hiç merak etmeyin...

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri