Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sezen Aksu'dan SU'ya Sesleniş

24 Eylül 2008 / 16:10
'Sular yükselince balıklar karıncaları yer, çekilince de karıncalar balıkları
11 Ekim'de Büyükçekmece Gölü'nde dünyayı bekleyen kuraklık sorununa dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenlenecek. “Farkında mısınız? Kuruyoruz” etkinliğinin en büyük destekçisi ise Sezen Aksu. Sanatçı kuraklığa şu sözlerle dikkat çekiyor:

AKSU'NUN ÇIT ÇIKARMADAN DİNLENİLEN SÖZLERİ
“Suyun olduğu yere kuruldu tüm uygarlıklar... Su varsa hayat oldu hep... Ama sadece insan bedeninin biyolojik fonksiyonlarının yerine getirilmesiyle sınırlı kalmadı suyun sunduğu yaşam. Bir topluluğu 'millet' yapacak kadar keskin izler bırakan bir yapıştırıcı; ortak kültürün, medeniyetin, daha kolay bir yaşamın kaynağı oldu su.

Dünyanın tüm dillerinde ve kültürlerinde su için söylenmiş, sudan doğmuş, onun bolluğuna, berraklığına, kutsallığına, gücüne ve en önemlisi belirleyiciliğine atıfta bulunmuş dolu söz var. Hele içlerinde biri var ki, mecazi anlamının derinliğinden çok bugünün gerçeğini anlatır olması dokunuyor insana. Bir Çin Atasözü der ki, 'Sular yükselince balıklar karıncaları yer, çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugününe aldanmasın, çünkü kimin kimi yiyeceğine su karar verir.'

Büyükçekmece Gölü de kararını verdi, bu karara adeta zorlandı ve çekilmek bir yana, kurudu. Balıklar yerini karıncalara bırakırken, biz de belki de bundan böyle 'sudan ucuz' olacak yaşamların tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Karar merciinin su olduğunu gözardı edip, bollukların yaşandığı günlere aldandık.

Farkında mısınız? Gerçekten de kuruyoruz! Büyükçekmece Gölü bunun en iri kanıtı.

Daha fazla artmadan bu örnekler, en başta bireysel çabalarımızla sahiplenmeliyiz bu gerçeği ve çözüm yollarını.

'Hala suya sabuna dokunma şansımız varken...”

İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi ve Büyükçekmece Belediyesi'nin desteğiyle, kuraklık bir afet boyutuna gelmeden halkın tasarruf ve çevre konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanan etkinlik 11 Ekim'de Büyükçekmece Gölü'nde gerçekleşecek.

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri