Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sezer Cumhuriyet Kitaplarına Abone!

24 Haziran 2008 / 08:17
Cumhurbaşkanı Sezer güncel konulara ilişkin ilk kez konuştu.
Emeklilik günlerinde ilk kez konuşan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TÜSİAD’ın yeni anayasa konusundaki açılımını değerlendirdi: Ortak payda bulacak hal var mı?

Ortak payda bulacak hal var mı?

Sezer, Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu’nun yeni temsilcilik binasına taşınması nedeniyle verilen açılış resepsiyonuna katıldı. Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre TÜSİAD’ın “ortak payda” açılımı konusunu değerlendiren Sezer, “Açılımı izliyoruz. Ama ortak payda bulacak hal var mı? Başkaları için olabilir ama...” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun da katıldığı resepsiyonda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “milletvekilinin dokunulmazlığı varsa, cumhurbaşkanının dokunulmazlığı olmalı” gerekçesine dayanarak Kayıp Trilyon davasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sorumsuz olduğuna ilişkin kararı da gündeme geldi.

Kanadoğlu ve Sezer Gül'ün yargılanmasını istedi

İlk sözü alan Kanadoğlu, “Bana ‘fena tökezledi’ diyorlar. ‘Sorumsuz cumhurbaşkanı’ tahayyül ediyorlar. Asıl, savcılığın takipsizlik kararı sorumsuzluktur” diye konuştu. Devreye giren Sezer ise, “Emekli olduktan sonra da sorumsuz olmaz, öyle değil mi?” diyerek Gül’ün yargılanması konusunda ilk kez değerlendirme yaptı.

Cumhuriyet kitaplarına abone

Sezer, Gölbaşı’nda kaldığı evini cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü dönemde ara sıra kullandığı için emekli olduktan sonra yardırgamadığını, evin bir iki odasını kitaplığa dönüştürdüğünü söyledi. Arşiv ayrımını tamamlamak üzere olduğunu, yeni çıkan kitapların çoğunu aldığını dile getiren Sezer, Cumhuriyet gazetesinin 1998’den beri promosyon kitaplarının bir çoğunu çift verdiğini kaydetti. Sezer, “Arşivi tararken verdiğiniz klasiklerin 5’inden 4 çift çıktı çocuklara verdim” dedi.

Günde 3 saat gazete okuyor

Sezer emekli olduktan sonra daha çok gazete okumaya başladığını ve günde 3 saati bulduğunu belirtirken, öteden beri fotokopi halindeki haber kupürlerine bakmadığını dile getirdi. Sezer, “Bir haber nerede kaçıncı sayfada nasıl verilmiş, görmek lazım” diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri