Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sezer: "dindar olabiliriz"!

12 Mayıs 2008 / 06:38
Din-laiklik endeksli tartışmaların toplumu gerdiğini, siyaseti yozlaştırdığını söyleyen DSP lideri Zeki Sezer Solcuların dindar, dindarların da laik ve Atatürkçü olabileceğini vurguladı.

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in vefatının ardından DSP genel başkanlığına seçilen Zeki Sezer, 4 yıldır bu koltukta oturuyor. Güncel gelişmeleri Zaman'a değerlendiren Sezer, AK Parti'ye açılan kapatma davası ve ülkedeki suni gerilimlerin gerekçesi olarak gösterilen 'başörtüsü düzenlemesi' konusunda partisinin tavrını anlattı. Üniversitelerdeki başörtüsü serbestliğine karşı olmadıklarını söyledi. MHP'nin türban düzenlemesi konusundaki aşırı kararlılığı, AK Parti'nin de gerekli mutabakatı aramamasının gerginliğe sebep olduğunu savundu. CHP lideri Deniz Baykal'ın bile yeri geldiğinde "Bu sorunu biz çözeriz." dediğine dikkat çeken Sezer, "Baykal öyle dediğinde, Başbakan'ın, 'Hadi, ne yapalım.' demesi gerekirdi. Bu sorunun çözülmesi için öncelikle bundan kaygı duyan kesimlerin ikna edilmesi gerekir." diye konuştu. Toplumda 'türban takanlar'la 'takmayanlar' arasında hiçbir sorun olmadığını vurgulayan Sezer, ancak siyasi tartışmaların 'böyle bir sorun var' görüntüsüne yol açtığını söyledi. Sezer'in değerlendirmeleri şöyle:

"Türban düzenlemesi konusunda tam bir mutabakat olması için Başbakan Erdoğan ve diğer liderlerle temasta bulundum. Başbakan bizi ilgiyle dinledi. 'Toplumsal diyalog süreci başlatalım.' dedim. Başbakan 'bir şey yapabilir miyiz.' arayışı içindeydi. Ama Bahçeli çok kararlıydı. Bazı kesimlerin kaygıları giderilmeden ve o kesim konunun içine çekilmeden sorun çözülmeye çalışılınca kutuplaşma oluyor. Bize göre, ilköğretim, ortaöğretim ve kamuda türban olmayacağı anayasal güvence altına alınarak bu sorun çözülebilirdi. Toplumun tüm kesimleri de buna ikna edilebilirdi.

'Makul çoğunluğu' kucaklama hedefi sadece bizde var

Ülkenin birinci gündemi ekonomi olmalı. Ama biz ekonomi konuştuğumuzda gazetelerde haberimiz çıkmıyor, Başbakan'a veya Baykal'a çattığımızda çıkıyor. Sorunlarımızın başında 'laik-antilaik, ulusalcı-ülkeyi pazarlayan' tartışmaları var. Her partinin 'makul çoğunluğu' kucaklama hedefi olmalı; ancak bu hedef sadece bizde var. Laikliği vazgeçilmez sayan; fakat inançlara saygı konusunda hiçbir kusur göstermeyen bir partiyiz. İnançlarını yaşayan insanların oluşturduğu bir partiyiz."

Haber7 / Zaman - Habib Güler

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri