Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SGK prim affı geliyor

16 Mayıs 2008 / 08:21
Prim affı geliyor, ana parayı ödeyenin faizi azalacak.

Sigorta prim borçlarını ödeyemeyenlere hükümetten müjdeli bir haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) tahsil edemediği alacaklar yeniden yapılandırılıyor. Cumhuriyet tarihinin 20. prim affı olacak düzenleme ile borçlar, ödeme takvimine göre faizlerin büyük kısmı silinerek taksitlendirilecek.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in verdiği bilgiye göre yeniden yapılandırılacak prim miktarı toplam 23,4 milyar YTL. Bunun 9,8'i milyar yeni lirası SSK'da, 13,5 yeni lirası ise Bağ-Kur'da olacak. Yapılandırma kapsamında borçlarını 3 ay içinde ödeyenlerin faiz borçlarının yüzde 85'i silinecek. Borçların 1 yıllık süre içinde ödenmesi halinde ise faizin yüzde 55'i, 2 yıllık süre içinde ödenmesi halinde de yüzde 30'u silinecek. Prim affı, Meclis'te görüşmeleri devam eden istihdam paketine eklenecek bir madde ile sağlanacak.

Hükümet, tahsil edilemeyen prim alacaklarını yeniden yapılandırıyor. Cumhuriyet tarihinin 20. prim affı olacak düzenleme ile borçlar, ödeme takvimine göre faizlerin büyük kısmı silinerek taksitlendirilecek. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in verdiği bilgiye göre yeniden yapılandırılacak prim miktarı toplam 23,4 milyar YTL. Bunun 9,8'i milyar yeni lirası SSK'da, 13,5 milyar yeni lirası ise Bağ-Kur'da olacak.

Yapılandırma kapsamında borçlarını 3 ay içinde ödeyenlerin faiz borçlarının yüzde 85'i silinecek. Borçların 1 yıllık süre içinde ödenmesi halinde ise faizin yüzde 55'i, 2 yıllık süre içinde ödenmesi halinde de yüzde 30'u silinecek. Prim affı, Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden istihdam paketine eklenecek bir madde ile sağlanacak. Bakan Çelik, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun tahsil edemediği prim alacağının 45 milyar yeni liraya ulaştığını söyledi. Bu paranın 23 milyarının yeniden yapılandırılacağını aktaran Çelik, "Gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor. Kamuoyunun böyle bir beklentisi var. Borçların büyük kısmı faizlerden oluşuyor." dedi. En son 2006 yılında prim affı getiren hükümet, 4,2 milyar yeni lira gelir elde etmişti. Cumhuriyet tarihinde ise 19. prim affı uygulandı. Prim alacaklarının tahsilinde yaşanan sıkıntı, her yıl katlanarak artan sosyal güvenlik açıklarının en önemli sebeplerinden. Prim tahsilatı özellikle Bağ-Kur'da büyük sorun. Mükelleflerin ancak üçte biri düzenli prim ödüyor. Kayıtlı esnafın yüzde 20'si ise hiç prim ödemiyor. 3 milyon 437 bin Bağ-Kur'ludan 2 milyon 240 bininin kuruma borcu bulunuyor. Prim affının sonuncusu Nisan 2007'de tamamlandı. En başarılı prim affı uygulaması olmasına karşın taksitlendirilen 10,5 milyar yeni liralık borcun ancak 4,2 milyar yeni lirası tahsil edilebildi. Prim affı, aynı zamanda Bağ-Kur'luların ödemelerini geciktirmelerinin en önemli sebebi. Nasılsa af çıkıp faizlerin silineceğini düşünen SSK'lı işveren ile Bağ-Kur'lu esnaf, prim borcunu zamanında ödemek yerine biriktiriyor.

Zaman - İsa Yazar

Bu haber toplam 2844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri