Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Shamir: İsrail'li liderlerin kişiliği karışık

15 Ocak 2009 / 15:31
“Ehud Barak travesti, Tsipi Livni sevici”İsrailli Rus yazar Israel Shamir, Gazze’deki savaşı değerlendirdi. “Yahudi devletinin başındaki cinsiyeti karışık” kişilerin “Filistinlilerin cesetleriyle oy kaptığını” söy
GAZZE SAVAŞTA

Israel Shamir *

Tel Aviv’de soğuk bir kış akşamı. Kara harekâtının başlangıcı. Daha büyük bir savaşa dönüşebilecek gerginlikte yeni bir adım. Çoğunluğu genç yüzlerce gösterici, çocuklarıyla birçok aile, İsrailli ve Filistinli, kırmızı bayraklar altında Gazze’deki savaşın durdurulmasını istiyor. Kudüs’ü, Eski Şehrin surları hariç her yeri ağır bir sis kaplamış.

Ancak savaşın sisi daha ağır. Geleceğin neler getireceğini kestirmek için erken. İsrail işgalinin amaçlarını bilmiyoruz ve Filistin direnişinin gücü konusunda bir fikrimiz yok. Bugün geleceği savaşçılar belirliyor bilgeler değil. Bu savaş İran’la karşılaşmaya kadar varabilir; Hüsnü Mübarek’in fazla uzun hükümdarlığını ani bir sona taşıyabilir, yeni bir intifadayı başlatabilir, Orta Doğu’yu yeniden şekillendirebilir.

Savaşın ilk haftası İsrail’e çok fazla bir başarı getirmedi. Saldırı bir öfke kasırgası olarak başladı ancak tek “başarısı” Gazze polis okulunu sürpriz şekilde bombalayarak çoğunluğu genç mezun 300 kişiyi öldürmesiydi. Bir dahaki sefere, 1 Eylül’de okulları bombalayarak daha iyi sonuçlar alabilirler. Bunun yanında Uluslara-Işık-Veren-İnsanlar üniversiteyi ve birkaç camiyi bombaladı ve Masum Şehitler Günü’nde Kral Herod’a sunmak için birkaç bebek öldürdü. Kesinlikle savaş suçuydu, hiç şüphesiz kitle katliamıydı ancak söz verdikleri soykırımdan daha çok uzaktı.

İsrailli travesti Savunma Bakanı Ehud Barak, derecesini yükseltti: Yahudilerin yüzde 53’ü muamelesinden memnun kaldı (Ne kadar da kolay tatmin oluyorlar). Altı ay önce bu oran yüzde 34’tü. Ran ha-Cohen’den: “Kamuoyu araştırmaları Şubat’taki genel seçimlerde İşçi Partisi için Knesset’te beş ek sandalye öngörüyor. Yani her sandalye için 40 Filistinli ceset. Barak’ın sadece başlangıç demesine şaşmamak gerek; bu hızla giderse İşçi partisinin, ölmüş bir siyasi partiden eski güzel günlerde olduğu gibi mecliste çoğunluk olduğu günlere varması için yaklaşık 2 bin ceset gerekecek. “

Barak’ın yuvarlak Pickwick-imsi (Charles Dickens) endamı, PR’cıları tarafından halkının Der Fuhrer’i olarak tanımlanıyor, “kibar olmayabilir ancak o bir lider”. Tel Aviv’deki gösterilerde, “Kibar değil; O bir katil” diye yankılandı. Kadınsı yüzüyle Barak, fuhrer olmaktan çok uzak olsa olsa “diğer bir Fuhrer” olarak tanımlanan erkeksi sevici Tsipi Livni’ye mükemmel bir eş olur. Arkadaşımız ve Livni’nin kuzeni Gilad Atzmon Yahudi devletinin başındaki bu cinsiyet-karışık karakterleri yazdı: “Livni ve Barak’ın her ikisi de İsrail seçmenine etkileyici gerçek bir katliam gösterisi sunmak zorundaydı böyle İsrailliler liderlerine güvenebilsin”.

Bu arada çok da fazla ilerleyemiyorlar. Günlük bombardımanlarına rağmen, Gazzeliler karşılık veriyor. Silahlarını ve isabetlerini artırıyor, Beer Sheba’ya kadar ulaşıyorlar. Daha da ötesi, şartsız ateşkes için yalvarmıyorlar. İsrail’in ateşkes şartları istek listesi iki yıl önce Hizbullah’la olduğu kadar umutsuz görünüyor. Bugüne kadar girişim açıkça Hamas’ın işine yaradı.

Gazze liderliği, sona eren ateşkes anlaşmasını Yahudiler Şerit’ten ablukayı kaldırmadıkça ve aynısını Batı Şeria’ya uygulamadan uzatmayı reddettiklerinde büyük risk aldılar. Bu istekler savaş ve barışın sorularını tek başlarına karar veren führerimsileri deli etmeye ve harekete geçirmeye yetti.

İsrail hükümetinin hesabı tutmadı: eylemleri tüm dünyadan haklı olarak hasmane bir tepki aldı. İsrail saldırısına karşı bazı çok iyi yazılar Batı büyük medyasında yer aldı: Mark Steel ve Independent’ın diğer yazarları. Başkan Bush yönetiminin beklenen istisnası dışında Batı işgale karşı çıktı ve protesto etti. Muhakkak sinagog duvarındaki bir grafiti bir caminin ve içinde ibadet edenlerin katledilmesinden daha fazla gösterici toplardı, yine de bu müdahalenin sonucu olarak Batı kamuoyundaki Yahudi boyunduruğunun kırıldığını söylemek mümkün. Beklenmedik olan, genelde güçlü olarak Yahudi-destekçisi olan Rus medyasının İsrail saldırganlığına karşı tek sesle konuşması.

Zaman, İsrail’in dışlanması ve Mübarek’in istifası için gösteri yapma zamanıdır. Zaman Gazze’nin meşru hükümetini destekleme zamanıdır.

*Israel Shamir: Önde gelen İsrailli yazarlardan. İsrail ve Filistin’in tek bir demokratik devlet altında yaşaması gerektiğini savunuyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri