Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sharon'u Taklit Ediyor

04 Ağustos 2008 / 11:59
Tzipi Livni, ülkenin en sert liderlerinden Sharon'u taklit ediyor.
Geçtiğimiz hafta yolsuzluk söylentileriyle yönetimdeki Kadima'nın liderliğinden ve başbakanlıktan istifa eden Ehud Olmert yerine en güçlü aday şu anki dışişleri bakanı Tzip Livni. Erkek egemen bir kültürde 1969'daki Golda Meir'den sonra hiç kadın lider çıkarmayan Livni sert olabildiğini ispatlamak zorunda. Golda Meir, Thatcher'e atfedilen “Demir Leydi” unvanının asıl sahibi.

The Telegraph'ın haberine göre, Livni “sert görünme” yolu için Olmert'in selefi Ariel Sharon'u kendine örnek seçti. İsrail'in en sert liderlerinden olan Ariel Sharon, 1967'deki “6 Gün Savaşları”nda “Buldozer” adıyla biliniyordu. Daha sonra duruşunu aşırı-sağcı Likud partisinden ayrılarak Kadima'yı kuran ve Filistinlilere “zeytin dalı” uzatan Sharon, Ocak 2006'da komaya girmişti.

Mossad ajanı başbakan adayı

Livni'nin ekibinin Sharon'un “doğal halefi” olduğunu göstermeye çalıştığını söyleyen haberde, İsrail'in yeni demir leydi adayının en güçlü rakibinin anketlerde birkaç puan gerideki eski savunma bakanı Shaul Mofaz olduğu belirtildi. Hatırlanacağı üzere Mofaz, Temmuz başında İran'ı vurmakla tehdit etmişti. Mofaz'a karşılık olarak Livni, kampanyasında Sharon'un barış platformu inisiyatiflerine daha bağlı olduğu iddia ediliyor.

İsrail'in rüşvet ve seks gibi skandallarla yozlaşmış liderlerinden farklı olarak Livni'nin temiz bir sicili bulunuyor. Livni'nin geçmişindeki tek karanlık dönem Mossad ajanı olarak çalıştığı 4 sene. Gazetenin haberinde bu dönemin İsrail'in “ebedi düşmanı” İran'la ilgili gelinen noktayla ilgili avantaj sağlayacağı görüşüne yer verildi.

Uzmanlar Livni'nin başbakanlığının yurtdışında önemli bir avantaj olacağını teslim ederken İsrail'in yönetimi için “başka bir şeye daha ihtiyaç” olduğunu söylediler. Golda Meir'in 1969-1974 erkini görmüş İsrail Parlamentosu Knesset'in eski üyelerinden Naomi Chazan, İsrail'in demir leydi'sinin yönetiminin “bir kaide değil bir istisna olduğunu” belirterek şöyle konuştu: “Dolaylı ya da dolaysız Livni, cinsiyeti yüzünden saldırıya uğrayacak”.

Livni ya da Mofaz'dan kazanan hangisi olursa olsun, İsrail'in kırılgan koalisyonun yönetmek ya da şahinler Benjamin Netanyahu'ya karşı baskın bir seçimle yüzleşmek zorunda olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, Ariel Sharon'suz Kadima partisinin işinin hiç de kolay olmadığının altını çiziyorlar.
Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri