Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SHÇEK'li Çocuklar ÖSS'de Başarılılar

05 Eylül 2008 / 11:15
Devletin korumasında okuyan öğrencilerin ÖSS'yi kazanma oranları giderek artıyor.
Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) bakımı altındaki çocukların ÖSS'deki başarısı artıyor. Sınava giren 232 çocuktan 147'si bir üniversiteye yerleşti.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, SHÇEK yurtlarındaki çocuklara sağlanan devlet memurluğu olanağının üniversite eğitimi konusunda istekli olmalarını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

İlk göreve geldiğinde üniversite eğitimine devam etmek isteyen çocuk sayısının azlığının kendisini üzdüğünü anlatan Çubukçu, çocuklara daha geniş bir vizyon kazandırmak ve üniversiteyi hedeflemelerini sağlamak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Öncelikle çocuklara üniversite eğitiminin kendilerine sağlayacağı olanakları anlattıklarını kaydeden Çubukçu, şöyle konuştu:

"Adeta bir süpervizor gibi çalışarak, üniversite mezunlarının daha parlak bir geleceğe sahip olduklarını, lise mezunlarının cazip konumlarda istihdam edilmediğini söyledim. Üniversite hayatının güzelliğini kendi üniversite yıllarımdan örnekler vererek anlattım. Hafta sonları üniversitelerde eğitim gören gençleri yurtlara getirdik, gönüllü ablalık ağabeylik yaptılar. Çocuklarımız onları tanıyınca üniversitede okuma hayalleri kurmaya başladılar. Tüm gençlerimizi kurslara gönderdik. Onlarla birebir ilgilendik. Onlar da gayret etti ve bu güzel sonuç doğdu."

Çubukçu, eğitim hayatları devam ettiği sürece çocukların harçlıklarının karşılandığını ve yaz aylarında yurtlarda kalmaya devam ettiklerini belirtti.


Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri