Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıcaklar Damdan Düşürüyor!

01 Temmuz 2008 / 09:20
Havaların kavurucu sıcaklara erişmesiyle vatandaşların evlerinde yatamayıp geceyi damlarda geçirdiği Güneydoğu'da son bir ayda 1596 kişi damdan düştü...
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde havaların ısınması ile birlikte 'damdan düşme sezonu' açıldı. Son bir aylık süre içerisinde Diyarbakır'da 560, Batman'da 784, Mardin'de ise 252 kişi damdan düşerek yaralanırken, Batman'da ise damdan düşerek 4 kişi yaşamını yitirdi. Damda uyurken düşüp kol ve bacaklarını kıran çoğunluğu çocuk vatandaşların tedavileri hastanelerde sürüyor.

Doğu ve Güneydoğu'da sıcakların artmasıyla birlikte geceyi damda geçirme dönemi başladı. Ancak bu durum kazaları da beraberinde getirdi. Batman'da yaz sezonunda damdan düşen 4 kişi yaşamını yitirirken 784 kişi ise yaralandı. Diyarbakır'da 560, Mardin'de ise 255 kişi yattıkları damdan düşerek ağır yaralı olarak hastanelere kaldırıldı.

Hava sıcaklığının mevsim normale üzerinde seyredildiği Batman'da evinde kliması olmayan vatandaşlar iyi bir uyku geçirmek için geceyi damlarda geçiriyor. Yataklarını damda seren vatandaşlar geceleyin açık havada televizyon izlemeyi de ihmal etmiyor. Batmanın İluh mahallesinde damlarda yatan vatandaşlardan Nurten Pekgöz, sıcaklardan dolayı damda yattıklarını ve Ankara ve İzmir'de okuyan çocuklarının da damda yatmak için yaz tatillerini iple çektiklerini belirterek, “Her yaz damlara çıkıyoruz, dam çok serin ve güzel oluyor” dedi. Aynı mahallede ikamet eden Sait Yaray ise her yaz mevsiminde dama çıktıklarını belirterek, “Özellikle hava sıcaklığını 45 derecenin üstüne çıkınca dama çıkarız ve burada uyumaya çalışırız. Akrep korkusu var, toprak evler olduğu için akreplerde çok oluyor. Ama en büyüğü de damda yatma korkusu. Batman Seyitler Mahallesi'nde ikamet eden ve yaz aylarında dama yatan ve beraberinde tahtın üstüne televizyonunu çıkaran Erdem Tunç isimli vatandaş ise, mecburen damda uyuduklarını ifade ederek, “Havalar çok sıcak klimamız yok. Mecburi televizyonumuzu da alıp damda sabahlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Batman'da damdan düşmelerin yanı sıra akrep sokma vakalarında da büyük artış yaşanıyor. Akrep sokması vakaları daha çok kerpiç evlerde görünürken, kentte son bir ayda 70 kişi akrep, 8 kişiyi ise yılan sokması şikayeti ile tedavi altına alındı.


Kaynak:
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri