Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıcaklar kavuruyor

15 Temmuz 2008 / 18:55
Vatandaş bugün resmen kavruldu. Sıcaklık mevsim nomallerinin 7 derece üstünde. Peki bu sıcaklık daha ne kadar sürecek?
Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentte bugün en yüksek sıcaklığın, mevsim normallerinin yaklaşık 7 derece üzerinde, 35 derece olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, İstanbul'da bugün ölçülen en yüksek hava sıcaklığının daha uç seviyelere ulaşmasını beklemediklerini ifade etti.

YARIN HİSSEDİLİR DERECEDE AZALACAK

Sıcaklığın yarın düşeceğini belirten Yıldırım, ''Yarın sıcaklığın hissedilir derecede azalmasını, 27-28 dereceye düşmesini bekliyoruz. Mevsim normalleri seviyesine inecek. Aralıklı sağanak yağışlar olacak. Yağışların Perşembe günü öğle saatlerine kadar aralıklı olarak devam etmesini bekliyoruz'' dedi.

Rüzgarın poyrazdan orta kuvvette esmeye devam edeceğini kaydeden Yıldırım, Cuma günü ise sıcaklığın yeniden mevsim normallerini aşacağını öngördüklerini söyledi.

İŞTE BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Türkiye aşırı sıcak hava dalgasının etkisinde kalıyor. Çarşamba ve perşembe günü Marmara ve Ege'de serinleme bekleniyor ama sonrasında hava yine ısınacak.

İstanbul bugün çok sıcak, rüzgar da zayıf, hissedilen sıcaklık 40 dereceyi buldu. Yarın ise sıcaklık 8 derece birden düşecek ve beraberinde sağanak yağmur bekleniyor.

Ankara bu iki günü aşırı sıcak geçirecek, perşembe günü ise sıcaklık da düşüş bekleniyor.

İzmir'de sıcaklık gölgede 38-40 dereceye kadar çıkacak ama hemen ardından yarın kuvvetli rüzgarla birlikte serinleme olacak.

Bursa çok sıcak, Adana bugün her zamankinden çok daha sıcak ve nemli, mümkün olduğunca az hareket edilmeli ve terlememeye dikkat edilmeli.

Gölgede;

İstanbul ve Ankara 35
İzmir 38, Bursa
Adana 37 derece.

- Marmara Bölgesi çok sıcak, rüzgar hafif esiyor ve nem oranı da yüksek, sıcaklık Balıkesir'de gölgede 38 dereceye çıkacak. Bugün güneşe çıkılmamalı. Yarın ise sıcaklık hızla düşerek, karayel yönlü rüzgar bölgeye sağanak yağmur getirecek. Marmara bugün çok sıcak ama yağmurlu ve serin geçirecek. Edirne 37, Çanakkale 34, Kocaeli 36 derece.

- İç Anadolu'da bu iki gün temmuz ayı başından bu yanaki en yüksek sıcaklıklar ölçülecek. Bugün Eskişehir-Ankara çevresinde 35 dereceyi geçecek sıcaklık, yarın Konya, Kayseri ve Nevşehir'de 38 dereceye kadar çıkacak. Perşembe günü sıcaklıkda düşüş var ama hafta sonu da çok sıcak geçecek. Konya 33, Eskişehir 35, Sivas 29 derece.

- Ege Bölgesi aşırı sıcak, sıcaklık Aydın'da 43 dereceye çıkacak. O nedenle güneşe çıkmamaya ve terlememeye daha dikkat edilmeli, yaşlılar da serin yerlerde dinlenmeli. Yarın ise kıyılarda biraz serinleme olacak ve Çeşme-Bodrum açıklarında fırtına bekleniyor. Gölgede Denizli 42, Muğla 40, Kütahya 36 derece.

- Akdeniz Bölgesi'nde de sıcaklık 4-5 derece daha artıyor. Nem oranı da fazla, hissedilen sıcaklık gölgede dahi 45 dereceyi geçecek. Güneydoğu Anadolu'da son günlerde sıcaklık 40 dereceyi aşmıştı ama perşembe günü yer yer 45 dereceyi de geçecek. Bugün Antalya 42, Diyarbakır 39 derece.

- Doğu Anadolu'da Erzurum-Kars çevrelerinde sağanak yağmur var, sıcaklık biraz düştü ve bölgede hava rüzgarlı. Ancak yarından itibaren aşırı derecede artacak sıcaklar, hafta boyunca kalacak. Erzurum 22, Malatya 34, Van 26 derece.

- Karadeniz Bölgesi'nde Rize-Artvin çevrelerinde yağmur var ama bölge bu yazın en sıcak günlerini yaşacak. Üç gün boyunca Doğu Karadeniz'de yaşayanlar yüksek nemin de etkisi ile sıcaklığı 40 dereceye yakın hissedicekler. Bolu-Zonguldak çevresi çok sıcak ancak yarın gece ve perşembe günü Batı Karadeniz'de kuvvetli yağmur bekleniyor. Trabzon 27, Samsun 28, Bolu 34 derece.
Kaynak:
Bu haber toplam 1210 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri