Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıcaklar Rekor Kırdırdı

17 Temmuz 2008 / 07:29
Kavurucu sıcaklarla boğuşan Türkiye serinlemek için klimalara yüklenince, elektrik tüketimi önceki gün Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
Tüketim, başta Antalya olmak üzere turizm yörelerinden gelen aşırı taleple birlikte 613 milyon kilovatsaate çıktı. Antalya'da talebin, geçen yıla göre yüzde 10 arttığını belirten yetkililer, Türkiye'nin elektrik talebinin de hızla artmaya devam ettiğini söyledi. Yetkililer, "Temmuz'da talep, geçen yıla göre yüzde 5 düzeyinde artış gösterdi. Elektrikte talep hız kesmiyor" yorumunu yaptı.

'HAFTAYA DÜŞER'

Enerji Bakanlığı, Türkiye Elektrik İletim AŞ ve Elektrik Üretim AŞ de alarma geçti. Enerji Bakanlığı, tüketimi karşılamak için başta su olmak üzere kömür, doğalgaz ve diğer kaynakları harekete geçirdi. Bakanlık yetkileri, "Yıllardır süregelen tüketim tabloları, bu hafta tüketimin zirve olarak nitelendirilebilecek bu düzeylerini koruyacağını gösteriyor. Bu haftadan sonra tüketimin azalacağını düşünüyoruz" dedi. Elektrik borsası olarak adlandırılan Dengeleme ve Uzlaştırma Sistemi'nde önceki gün elektrik fiyatı saatlik bazda 22 YKr'ye kadar çıktı.

Kaynak:
Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri