Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıcaklıklarda ki Değişimin Vücudumuza Etkileri!

10.03.2009 08:55
Hava ısısında ani değişimler yaşıyoruz. Bahar dalları mevsimsiz açıyor.
Hava raporlarına göz attığınızda ısıdaki ani yükseliş ve düşüşleri görebilirsiniz. Bir gün önce sıkı sıkı giyinerek yola çıkıyor ertesi gün aynı kıyafetle kan ter içinde kalıyorsunuz. Çoğu yerde bahar dalları mevsimsiz açıyor. Tıpkı bahar dalları gibi vücut da ani ısı değişimleri karşısında şaşırıyor, uyum sağlamaya çalışıyor.

Ancak bu değişimlerinin vücudumuz üzerinde yarattığı olumsuz etkileri yabana atmamak gerekiyor. Belki siz de bu duruma bağlı şikayetlere sahip çoğunluk arasında olabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda oluşan hava akımları hassas insanlar üzerinde birtakım etkiler meydana getirmektedir. Hava akımının olduğu sırada hava soğuksa, hava değişim sendromuna yakalanma ihtimali daha fazla olabilmektedir.

Eklemler huzursuz
Kronik hastlalıkların hava değimilerine bağlı olarak tetiklenmesi kişinin havadaki en ufak değişimleri dahi güçlü bir şekilde hissedip tepki vermesidir. Yani havadaki ısı ve hava akımlarına bağlı olarak oluşan ani değişimler belli bir şikayetiniz varsa bu durumu tetiklemektedir. Özellikle eklem hastalarının şu günlerde şikayetlerinin arttığını, ağrılarla uyandığını gözlemleyebilirsiniz.

Baş ağrıyor, dönüyor...
Mevsim normallerinin dışında yaşadığımız ani hava değişimleri: Aşırı sinirlilik, huzursuzluk, kaygı, agresivite, öfke, kaslarda gerginlik, belboyun tutulması, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetleri beraberinde getirmekte, hava değişiminin bünyede yaptığı etkiyle romatizma, osteoartrit ve astım gibi solunum sisteminde meydana gelebilmektedir.

Vücut anten gibidir ve hava değişimlerini algılar
Güneş ile birlikte havadaki elektrik yükü artar. Bu yük iyonlar aracılığıyla taşınır. Soluduğumuz hava, hem negatif, hem de pozitif elektrik yüklü moleküller içermektedir. Negatif iyonlar pozitif iyonlara karşın daha hareketli ve aktif haldedir. Doğada negatif ve pozitif iyonlar güneş ışığı, yıldırım, okyanustaki ve şelalelerdeki dalgalar gibi süreçler ile oluşturulur.

Negatif iyonların etkileri
Negatif iyonların artışı; stres, depresyon, zihinsel yorgunluk, uykusuzluk, kas yorgunluğu, migren, erken cilt kırışması, cilt bozuklukları, tansiyon, romatizmal ağrılar, çağımızın hastalığı kabul edilen, özellikle çocukları vuran astım ve alerjileri, nefes darlığı, mikrobik enfeksiyonlar gibi pek çok rahatsızlığı sürekli kullanımda tedavi ediyor.

Bununla birlikte, virüsler azalıyor, depresyonu ve yorgunluğu ortadan kaldırıyor, fiziksel güç, dayanıklılık ve motivasyon artıyor, bağışıklık sistemi güçleniyor. Dünyada bilim adamları bu konu üzerinde çok uzun yıllardır çalışmakta ve yayınladıkları bilimsel çalışma sonuçlarında bu etkileri kanıtlamaktadırlar.

Bu haber toplam 2354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri