Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sicil affı onaylandı

28 Ocak 2009 / 09:31
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, markaların korunması hakkındaki 5833 sayısı yasa ile “sicil affı”na ilişkin 5834 sayılı yasayı onayladı.
Kamuoyunda “sicil affı” olarak bilinen 5834 sayılı kanuna göre ödeme tarihi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları, söz konusu borçların yasanın yürürlük tarihinden önce veya yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, borcun tamamının ödenmesini müteakiben Merkez Bankasında tutulan kayıtlardan silinecek. Kayıtların silinmesinden sonra, bankalar, finansal kiralama şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme ve diğer işlemlerde silinmiş kayıtlar dikkate alınmayacak.

5833 sayılı markaların korunması hakkındaki yasa ise Anayasa Mahkemesinin, Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin bazı maddelerini iptal etmesi nedeniyle doğacak hukuki boşluğu dolduruyor.

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri