Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıfır faizli krediye rekor başvuru

28 Kasım 2008 / 12:42
Küresel mali krize karşı hükümetin KOBİ'lere yönelik hazırladığı 350 milyon YTL'lik sıfır faizli krediye rekor sayıda başvuru yapıldığı belirtildi
10 bin işletmeye kullandırılması beklenen kredi için ilk iki günde Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve bankalar önünde kuyruk oluştu. En çok başvuru İstanbullu esnaftan olurken, ardından İzmir, Bursa, Ankara, Denizli, Konya ve Kayseri geldi. Kurum olarak verdikleri hiçbir krediye bu kadar büyük başvuru olmadığını dile getiren KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, işletmelere seslendi: "Kaynaklar sınırlı başvuru çok. Kredi başvuru sırasına göre kullandırılacağı için KOBİ'lerin biran önce başvurması geriyor. Arkadaşlar başvuru talebini eritmek için gece saatlerine kadar çalışıyor." Kaplan, işçi çıkarmaların yaşandığı dönemde 350 milyon YTL'lik desteğin en az 100 bin çalışanı işini kaybetme korkusundan kurtaracağını söyledi.
Cihan Haber Ajansı'nın Başkent Konukları programına katılan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, küresel mali kriz ve küçük orta büyüklükteki işletmelere verilen destekleri değerlendirdi. Küresel ekonomiye entegre olan Türk ekonomisinin krizden etkilendiğini dile getiren Kaplan, KOBİ'lere bu dönemde daha dikkatli olmaları çağrısında bulundu. İmalatçı esnaf, sanatkar ve işletmelere hasarları minimize etme adına destek verdiklerini dile getiren Kaplan, "Kaynaklarımızı zorlayarak bir formül devreye aldık. Cansuyu kredisine başvurular 26 Kasım Çarşamba başladı. İnanılmaz bir başvuru var. Bu kadar hızlı ve çok başvuru hiçbir desteğe görmedik. Bankalar ve KOSGEB'de kuyruklar oluştu." diye konuştu. Başvuruların yüzde 85'inin KOBİ'lerden geldiğini esnaf ve sanatkarların yüzde 15 başvuru yaptıklarını söyledi. Kaplan, kredinin geri ödemesinin ilk üç ay ödemesiz geriye kalan 9 ayın eşit taksitlerle alınacağını belirtti.

350 milyon YTL'lik sıfır faizli krediyi arttırma çalışmalarına girdikleri müjdesini veren Başkan, işletmelere de uyarıda bulundu: "Çalışan sayısında azaltmaya gitmezsek krizden daha az etkileniriz. Çalışan en büyük sermayemiz. İstihdamı koruyun bizde sizi koruyoruz. Devletin eli yanınızda." Türkiye'de 270 bin imalatçı KOBİ olduğunu bunların 90 bininin KOSGEB veri tabanına kayıtlı bulunduğunu dile getiren Kaplan, "Kurumun veri tabanına kayıtlı değilse veri tabanına kaydolup bankaya başvurması gerekiyor. Kayıtlı olanlar ise direk bankalara gidebiliyor." dedi.


BİR KİŞİ ÇALIŞTIRAN ESNAF BİLE KREDİ ALABİLİR


İstihdam endeksli cansuyu kredisine kendi hesabına çalışan esnafın da başvurabileceğini vurgulayan Kaplan, "Kendi hesabına çalışan ile 9 işçi çalıştıran 25 bin YTL alacak. 9 kişinin üzerinde çalıştırılan her bir eleman için 2 bin YTL verilecek. 100 bin YTL üst limit için 47 çalışan gerekiyor. 250 çalıştıran 100 bin YTL alacak." bilgisini verdi. Kadın esnaf ve sanatkara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyleyen Kaplan, 5 bin YTL fazla kredi vereceklerini kadın esnafın 30 bin YTL alacağını söyledi. Teminat konusunda sorun yaşayanların Kredi Garanti Fonu'na başvurabileceklerine işaret eden Kaplan, bankalarla ilişkinin zorlaştığı dönemde hem işletmelerin hem de bankaların rahatlaması açısından Fon desteğinin önemli olduğunu belirtti.


2009'DA YENİ KREDİLER VERECEĞİZ


350 milyon YTL'lik kredinin imalatçı firmalar için kullandırıldığını söyleyen Kaplan, 2009 için hizmet sektörüne de kredi kullandırılacağı müjdesi verdi. Bir kanun tasarısı hazırladıklarını aktaran Kaplan, yeni yılın başında yasalaşmasının ardından lokanta, dolmuş, ticari taksi gibi hizmet sektöründe boy gösterenlere de KOSGEB desteği verileceğini ifade etti. İşletmeler için yeni kaynak arayışlarına girdiklerini ifade eden Kaplan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da KOBİ'lere yeni destekler konusunda görüşmeler yapıldığını kaydetti. KOSGEB'in hep para veren kurum olarak algılandığını aktaran Başkan, yeni dönemde eğitim danışmanlık hizmetleri alanında 28 çeşit destek programı bulunduğunu aktardı.


AB'DEN 70 MİLYON EURO KULLANDIRILACAK


Avrupa Birliği'nden 70 milyon Euro fon aktarılacağını söyleyen Kaplan, söz konusu kaynağın proje üretilmesi halinde kullanılacağını ifade etti. "Sivil toplum ve yerel aktörlerin teyakkuz halinde olarak bunun peşine düşmesi gerekiyor." diyen Kaplan, kalkınmada öncelikli illerdeki esnaf ve sanatkarın AB fonlarıyla destekleneceğine işaret etti.

Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri