Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şifreden Başbakan'a suikast çıktı

30.03.2010 09:33
Başbakan Recep Tayyip Erdogan'a yönelik suikast hazırlığını bildiren ihbar mesajının, polise şifrelenerek gönderildiği öğrenildi.

Mesajın geldiği 20 Mart günü ciddiye alınmayan ihbar, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir polisin çabasıyla çözüldü. ‘Başbakan'a suikast' mesajının çözülmesiyle kırmızı alarma geçildi. Şifrenin ise Q klavyedeki harflerin yerine bulundukları yerin rakamının yazılmasıyla oluşturulduğu öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast ihbarının yapıldığı elektronik posta mesajının ayrıntılarına star ulaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ihbarın 20 Mart günü yapıldığı öğrenildi. “Gönderici: Q Klavye”, “Konu : Q klavye” ve açıklama bölümüne rastgele seçilmiş rakamların yazıldığı ihbar, boş mesaj diye ciddiye alınmadı. Ankara Terörle Mücadele'de görevli üst düzey bir polisin özel ilgisiyle mesaj çözüldü.

Açıklama kısmında yer alan rakamlara, konu ve gönderici kısmında yazan Q klavye bilgisinden yola çıkılarak, klavyede rakamlara denk gelen harfler yazıldı. Rakamların yerine harfler yazıldığında şifre çözüldü. Mesajda ‘Başbakan'a suikast' yazıldığı tespit edildi. Şifrenin ilgili yerlere bildirilmesi üzerine ise Başbakanlık Koruma Müdürlüğü kırmızı alarma geçti. Bu ihbarcının da rumuz olarak Mehmet Ali'yi kullandığı öğrenildi. (Star)

Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri