Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sigara raflardan kaldırılacak

27 Mayıs 2008 / 12:45
İngiltere'de sigara raflardan kaldırılacak.

Sigara yasağı Türkiye'nin gündemini meşgul ederken, İngiltere, gençler arasındaki sigara içme alışkanlığını durdurmak için dükkanlarda sigara paketlerinin sergilenmesini ve otomatik satış makinelerinin yasaklanmasını planlıyor.

Independent gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanlığı'nın gündemindeki önlemler arasında sigaraların raflarda sergilenmesinin yasaklanarak tezgah altında satılması ve birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi sigara makinalarının kaldırılması da var. Hükümet ayrıca 10'luk sigara paketlerini de yasaklamayı planlıyor. Sağlık Bakanı Alan Johnson, İskoçya'da dükkanlarda sigara paketlerinin sergilenmesini yasaklayan kararı överken, “Bunu yapmakta haklılar ve biz de aynı şeyi düşünüyoruz.” dedi. Sağlık Bakanı Johnson'ın, hükümetin geçen sene ilan edilen kamuya açık alanlarda sigara içme yasağıyla yetinmeyeceğini belirterek, “Genç insanlar reklamlardan daha çok etkileniyor. Her sene 16 yaşın altında iki yüz bin çocuk sigara içmeye başlıyor ve böylece erken ölümle karşılaşma riskleri 20'li yaşlarda sigaraya başlasalardı karşılacakları orandan üç kat daha fazla oluyor” şeklinde konuştu.

Temmuzdan bu yana kamuya açık alanlarda İngiltere'de sigara içme yasağı uygulanırken, 1999'da yüzde 28 olan sigara tiryakileri oranının 2005'te yüzde 25'e düştüğü belirtilirken, hükümetin 2010'a kadar oranı yüzde 21'e düşürmeyi amaçladığı bildiriliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri