Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sigaraya Tolerans Yok

21.08.2009 11:25
Sigara yasağı genişliyerek devam ediyor. Bundan böyle stadlarda da artık sigara içilemiyecek.

Çağdaş ÇETİNDEMİR'in haberi

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ile Kulüpler Birliği Vakfı üyesi kulüplerin başkan ve yöneticileri üç gün önce İstanbul'da bir araya gelmiş, stadlarda ve spor sahalarında sigara yasağının doğru biçimde uygulanmasını görüşerek, yaşanan aksaklıkları tartışmıştı. Bu toplantının ardından Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, yurt genelindeki 81 ilin valiliklerine stadlardaki sigara yasaklarıyla ilgili bir genelge gönderdi. Genelge uygulamaya başlandığında, stadlara sigara paketiyle girmek isteyen taraftarlara geçit verilmeyecek. Bu sayede stadlara sokulması yasak olan çakmak ve madeni para gibi cisimlere sigara da eklenmiş olacak.

TARAFTAR UYARILACAK

Ayrıca kanun gereği statlara, şeref tribününe geçilen lobiler de dahil sigara içmenin yasal olmadığına dair uyarılar konacak. Spor müsabakalarıyla ilgili programlarda sigara yasağıyla ilgili hassasiyetler yer alacak.

Yasa ne diyor?

TÜTÜN Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanunun 2. maddesinin 4. fıkrası: "Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapılacağı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamaz."

Kaynak:
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri