Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10 kişiden birini öldürüyor

30.05.2010 14:17
Hipertansiyondan sonra tüm dünyada en fazla ölüme neden olan ikinci faktör.

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedenin tütün kullanmak olduğunu belirterek, dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne tütünün sebep olduğunu söyledi. Murat İlikhan, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sigaranın insan sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biri olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nün, artan tütün kullanımına ve tütün kullanımının insan sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekmek amacıyla ilan edildiğini hatırlatan İlikhan, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yıl "Dünya Tütün Endüstrisinin Hedefi: Kadın" temasıyla tütünün kadın ve genç kızlar üzerindeki etkilerine dikkat çektiğini kaydetti.

Dünyada 1 milyon sigara içen kişi bulunduğunu, bunların yaklaşık yüzde 20'sini kadınların oluşturduğunu kaydeden İlikhan, şu bilgiyi verdi: "Tütün kullanımı önemli bir kadın sağlığı sorunudur. Günümüzde yaklaşık 250 milyon kadın sigara içmektedir. Bugün erkekler kadınlardan 4 kat daha fazla sigara içmektedir. Ancak sigara içen erkeklerin oranı en üst seviyelerdeyken sigara içen kadınların oranı da artmaya devam etmektedir.

Sigara içen 1 milyar kişinin yüzde 20'sini oluşturan kadınlar, ana sebebi tütün kullanımı olan hastalıklardan ölecek olan hale hazırdaki tütün kullanıcılarının yarısının yerine geçecek potansiyele sahip olması nedeniyle müşteri ihtiyacı olan tütün endüstrisinin ana hedefidir." Dr. İlikhan, sigaranın kadınlarda çeşitli kanser türlerinden kalp, felç, bronşit, düşük, bebek ölümleri, kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açtığına da dikkat çekti.

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri