Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sihirli filmler aklını kaybettirdi

25.05.2009 09:44
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, izlediği televizyon dizileri nedeniyle kendini sihirbaz sanan 12 yaşındaki Ferhat Üstünel'in
Kadirli'nin Şehit Orhan Gök Mahallesi'nde Mustuk ve Filiz Üstünel çiftinin 12 yaşındaki çocukları Ferhat, geçen yıl Ekim ayı başlarında gizli güçlerinin olduğunu düşünerek, sürekli televizyon dizisindeki kahramanın sözlerini tekrarlamaya başlamıştı.

Aydınoğlu Tufanbey İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi iken rahatsızlanan ve ailesi tarafından götürüldüğü Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından verilen raporda, ''Nedeni bilinmeyen psikotik atak'' teşhisi konulan Ferhat'ın 8 aydan bu yana gördüğü tedavinin sonuç vermediği belirtildi.

Mustuk Üstünel, oğlu Ferhat'ın sağlık durumunda iyileşme yerine, gerileme olduğunu söyledi.

Üstünel, oğlunu ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri uzmanlarına götürdüğünü ve ilaç tedavisi yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Ferhat, psikiyatri doktorları Prof. Dr. Ayşe Avcı ve Serhat Nasıroğlu tarafından tedavi ediliyor. Doktorlar, 6 ayda tedavinin sonuç vermesi gerektiğini belirterek, bu tür hastalıklarda kurtuluşun büyüklerde yüzde 10, küçüklerde ise yüzde 1 olduğunu söylediler. Fakat oğlumun sağlığında herhangi bir gelişme yok. Durumu gittikçe kötüye gidiyor. Hatta son bir haftadan bu yana yürüyemiyor, göremiyor, konuşamıyor. Bunun yanı sıra saldırganlaşmaya da başladı. Eline ne geçerse kırıyor. Kendini hala sihirbaz gibi hissediyor. Bu durum beni kahrediyor.''

''Eve misafir kabul edemiyorum''
Ferhat'ı yakınlarının desteği ile dışarı çıkarak yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Filiz Üstünel ise elinden bir şey gelmemesinin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Komşularının çocuklarını Ferhat'ın yanına göndermek istemediklerini bildiren anne Üstünel, ''Oğlumu dışarı çıkaramıyorum. Eve misafir de kabul edemiyoruz. Gelen ailelerin çocukları Ferhat'tan korkuyor'' diye konuştu.

Küçük çocuğun tedavisini üstlenen ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri uzmanları, hastanın sorununun tamamen dizi filmlerden kaynaklandığının söylenemeyeceğini, Ferhat'ın tedavisinin sürdüğünü belirtti.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul da Ferhat'ın gerçekleri değerlendirme yeteneğinin kaybolduğunu ve kendisinde büyük yeteneklerin var olduğunu düşündüğü belirterek, ''Bu tür hastalar, kendisinin doğa üstü güçleri olduğuna inanır ve o yönde davranışlarda bulunur'' dedi.

Yurdakul, hastanın sürekli gözetim altında tutularak iyileşmesinin mümkün olduğunu bildirdi
Bu haber toplam 6652 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri