Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şiiler Necefe Akın Ediyor

22 Eylül 2008 / 11:07
Iraklı Şiiler, Hz. Ali'nin ölüm yıldönümünü anma etkinlikleri için ülkenin güneyinde bulunan Necef'e akın ediyor.
Başkent Bağdat'ın 160 kilometre güneyinde kalan kutsal şehirlerden Necef'teki anma törenleri için hazırlıklar tamamlanırken, binlerce ziyaretçinin akın ettiği kentte, çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı yaklaşık 15 bin polisin, günler öncesinden kent merkezi ve çevresinde olası saldırılara karşı yoğun güvenlik önlemi aldığı kaydedilirken, son 24 saat boyunca kente araç girişinin yasaklandığı bildirildi.
Yaya ve araçlı binlerce Iraklı ve İranlı Şii'nin Cuma gününden bu yana geldiği Necef'te ziyaretçileri karşılamak için de yol boyunca büyük çadırlar kuruldu. Yetkililer, kente araç girişini yasaklarken, önceki yıllara oranla daha düşük olan ziyaretçileri Necef'in merkezine götürmek için otobüsler tahsis ediliyor.

Bu arada hükümet, anma törenleri nedeniyle Necef ve ilçelerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında resmi tatil ilan etti.
Öte yandan, geçen yılki anma törenlerine iki büyük Şii milis grubunun karşılıklı çatışması damgasını vurmuştu. Şii İttifakı'nın lideri Abdülaziz el-Hekim'e bağlı Bedir Tugayları ile işgal karşıtı genç Şii lider Mukteda el-Sadr'ın silahlı kanadını oluşturan Mehdi Ordusu arasındaki kanlı çatışmalarda karşılıklı kayıplar verilmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 2562 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri