Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıkandal doğrulandı

19 Aralık 2008 / 16:05
3800 PKK'lının serbest bırakılması skandalı doğrulandı. İki komutan konuştu.
Kuzey Iraklı gazeteci Revwar Kerim’in, “1992’de teslim olup Zeli Kampı’na götürülen eli kanlı teröristleri Türkiye almadı” iddiası doğru çıktı. Skandal bununla da bitmiyor..

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barzani ve Talabanı peşmergeleriyle 1992’de ortak düzenlediği operasyonda 3 bin teröristin teslim olduğu bilgisi doğrulandı. Zeli Kampı’na götürülen eski bir PKK’lı yaşadıklarını anlattı.

Osman Öcalan da vardı

İsminin açıklanmasını istemeyen ve halen Kuzey Irak’ta yaşayan eski PKK’lı ilginç iddialarda bulundu: “Zeli’de Osman Öcalan ve bazı üst düzey PKK’lılar vardı. Bizi serbest bırakmadılar. TSK’ya değil, Talabani’ye teslim olduk” dedi.

1000 PKK’lı Öldürüldü

Eski PKK’lı şunları söyledi. “Türkiye ile irtibata geçen KYB ‘Biraz bekleyin’ cevabını aldı. Kimlik bilgilerimiz TSK adına bir albaya verildi. 6 ay bekledik 22 Nisan 1993’te kamp bombalandı. 1000 kişi öldü. Sağ kalanlar tekrar örgüte katıldı”

DOĞAN GÜREŞ: PKK’LILARI KAMPA TALABANİ GÖTÜRDÜ

Genelkurmay eski Başkanı Doğan Güreş, 2007’de Fikret Bila’ya verdiği mülakatta, 1992deki olayın bir kısmını ifşa ediyor. Güreş, “Çok önemli bir manevra yaptık. Peşmergelere yardım ettik. Talabani, 1000 veya 2000 teröristi alıp İran yakınındaki Zeli Kampı’na götürdü” diyor

KOMUTANLAR İSTEDİ ONLARA TESLİM ETTİK

Dönemin Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı da, olayı doğruladı. “PKK’lıların Barzani ve Talabani’ye teslim olması komutanlarımca uygun görüldü Bazaları hemen serbest bırakıldı. Diğerleri Zeli’de toplandı. Kampı havadan vurduk. Bir kısmı öldü, bir kısmı kaçtı” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri