Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silah şirketi Nobel'e sponsor oldu

05 Aralık 2008 / 17:32
Dinamiti keşfeden İsveçli mucit Alfred Nobel'in vasiyetiyle oluşturulan vakıf tarafından her yıl verilen Nobel ödüllerine bir ABD silah firmasının sponsorluk yaptığı ortaya çıktı.

İsveç Radyosunun haberine göre, nükleer silahlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda silah üreten ve çeşitli kuruluşlar tarafından etik yönden siyah listede gösterilen Honeywell firması, dünya barış ödülünün de içinde bulunduğu Nobel ödüllerine sponsor oldu.

Nobel Vakfı Müdürü Michael Sohlman, bu durumun eleştirilmesi üzerine yaptığı açıklamada, bunu bir sorun olarak görmediğini belirterek, ''Biz Honeywell'in vakıf kuruluşuyla işbirliği yapıyoruz, şirketle bir bağlantı kurmuyoruz'' dedi.

Honeywell'in Avrupa bürosu ise bu yöndeki sorulara yanıt vermedi.

Söz konusu Amerikan firmasının Nobel Vakfının medya şirketi ve web sayfalarına sponsorluk yaptığı kaydedildi.

Nobel Vakfının parasının ABD'de silah üretim alanında faaliyet gösteren Lockheed Martin ve Honeywell International şirketlerinin hisselerine yatırıldığının 2005 yılında ortaya çıkarılması tepkilere neden olmuştu.

Vakfın barış ödüllerinde kullanılmak üzere ayrılan gelirlerinin bir bölümünün ABD'deki T. Rowe adlı bir borsa şirketi tarafından yönetildiği, bu şirketin de gelirleri Lockheed Martin ve Honeywell International'in hisse senetlerine yatırdığı belirlenmişti.

Nobel Vakfı, gelirlerinin silah şirketlerinde değerlendirildiği konusunda bilgisi olmadığını açıklamıştı.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri