Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silahları Ortak mı Kullandılar?

24.11.2009 09:06
Güneydoğu'da görev yaptığı dönemde korku salan ETÖ tutuklusu emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün 'kirli silahları' aydınlanıyor.

Ersöz hakkında, Şırnak İl Jandarma Alay komutanı olarak görev yaptığı 2000 ve 2001 yıllarında Hizbullah'a yönelik operasyonlarda ele geçirilen silahlarla ilgili soruşturma başlatıldı. Emniyet'in yaptığı kriminal incelemede resmî kayıtlarda PKK eylemi olarak gösterilen 7 kanlı olayda kullanılan silahların, Ersöz'ün Hizbullah'a yönelik bir başka operasyonunda ele geçirildiği belirlenmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan 'kirli silah' soruşturması bir dönemin karanlık olay ve ilişkilerine ışık tutacak nitelikte.

Soruşturma, cezaevinden gönderilen bir ihbar mektubu ile başladı. Halen Erciş Açık Cezaevi'nde yatan H.A., 24 Ağustos 2009 tarihinde Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'e mektup gönderdi. Levent Ersöz hakkında bazı iddialarda bulunan H.A., ihbar mektubunda 7 Ocak 2001 tarihinde Şırnak'ın İdil ilçesinde Hizbullah'a yönelik operasyonda ele geçirilen silahların JİTEM'e ait olduğunu iddia ediyordu. Mektupta olayın sorumlusunun dönemin Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Levent Ersöz olduğu belirtilerek, hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Zekeriya Öz, ihbar mektubunu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da konu ile ilgili soruşturma başlattı.

Dosyaya da giren bilgilere göre 2001 Ocak ayında İdil'de Hizbullah'a yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 13 kişiyle birlikte 20 Kalaşnikof tüfek, beş LAW, üç roketatar, iki Bixi makineli tüfek, bir G-3 ve bir A-3 silahı ele geçirildi. Seri numaralarında yapılan inceleme sonucu silahların Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı envanterine kayıtlı olduğu tespit edildi.

TSK'NIN SİLAHLARI HİZBULLAH'TA ÇIKTI

Şırnak İl Jandarma Alay Komu-tanlığı'nca 13 Nisan 2001'de Diyarbakır 3 No'lu DGM Başkanlığı'na gönderilen yazıda silahların Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı envanterinde kayıtlı olması nedeniyle işlemlerin bitirilmesinden sonra kendilerine iade edilmesi talep edildi: "Şırnak İl Jandarma Komutanlığı'nca icra edilen operasyonlarda ele geçirilen ve tahkikat için teslim edilen aşağıda cins, miktar ve kayıtları yazılı silahlar ordu malı olup, Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı envanterindedir. Söz konusu silahların adli işlemlerinin bitimini müteakip 173 No'lu birlik Mal Saymanlığı'na iade edilmek üzere Şırnak İl Merkez Jandarma Komutanlığı'na teslim edilmesini arz ederim."

SİLAHLARI PKK DA KULLANMIŞ

Yine Hizbullah'a yönelik bir başka operasyonda ele geçirilen silahlarla ilgili ekspertiz raporunda ise çok daha vahim bilgiler yer alıyor. 15 Kasım 2000'de Şırnak'ın Cizre ilçesinde düzenlenen operasyonda ele geçirilen cephanelikten Bixi, Diktiriyof, Kanas ve Kalaşnikof marka 100 adet uzun namlulu silah ile bunlara ait binlerce mermi ele geçirilmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nın 28 Ağustos 2001 tarihli ekspertiz raporuna göre, PKK saldırısı olarak kayıtlara giren olayların söz konusu silahlarla gerçekleştirildiği tespit edildi. Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Levent Ersöz, 'silahlı terör örgütü yönetmek', 'hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' ve darbeye teşebbüsle suçlanıyor. Ersöz hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep ediliyor.

Silahlar kanlı eylemlerde kullanılmış

10 Haziran 1996: İdil ilçesi Bozburun köyüne silahlı saldırı yapıldı.

11-12 Temmuz 1992: İdil ilçesi Yazman köyü ile Ulak köyü arasındaki patika yolda 47 DD 139 plakalı minibüsün taranması sonucu Mehmet Gül, Şükrü Yıldız ve Ali Bozan isimli vatandaşlar öldürüldü.

11 Ekim 1992: İdil ilçesi Yüksekköy köyüne yapılan silahlı saldırı sonucu 2 kişi öldürüldü, 2 kişi yaralandı.

15 Kasım 1992: İdil Oyalı-Yazman köyleri arasında bulunan patika yolda 47 AZ 411 plakalı minibüsün tarandı. Mehmet Emin Akpınar öldürüdü.

13 Mayıs 1994: İdil Atakent Mahallesi'nde ikamet eden Selim Karavceş'in evi bombalandı.

25 Ağustos 1997: İdil ilçesi Kurtuluş köyüne baskın yapıldı.

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri