Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silahlı baskın cezasız kalmadı

22 Ekim 2008 / 10:31
Türkiye Köşk seçimlerine kilitlenmişken, YÖK'ü silahla basan ve Mumcu'nun gözünün korkup Meclis'e girmemesini etkileyen isim, cezasını buldu..
Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) silahlı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla yargılanan Nurullah İlgün çeşitli suçlardan toplam 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İlgün'e, mağdur Mustafa Çiftçi'ye karşı 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunu işlediği sübut bulduğundan 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. İlgün, mağdur Sefa Eyibi'ye karşı 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunu işlediği sübut bulduğundan yine 6 yıl 8 ay hapse mahkum oldu.

Mahkeme, İlgün'ü yine 'kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir ve tehdit kullanma' suçundan da 1 yıl 3 ay hapisle cezalandırdı. Diğer sanıklar Bülent Askeroğlu, Muhammet Akman, Selami İgrek, Mehmet Akyürek ve Gülşen Kübranur Karaduman da 10 aydan 2 yıl 11 aya kadar çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Nurullah İlgün, 25 Nisan 2007 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerilimini yaşarken, eski Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e silahlı saldırı girişiminde bulunmuş ve gözaltına alınmıştı.

Bu saldırı zaten gergin olan Köşk seçimlerini iyice germiş, hatta Anavatan'ın TBMM'ye girmemesi yönünde Mumcu'yu etkilemişti.

İlgün hakkında 23 yıldan 58 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri