Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silivri Cezaevi'ne Ergenekon rotuşu

28 Temmuz 2008 / 22:19
Son yılların en büyük davası olmaya aday Ergenekon iddianamesini kabul eden mahkeme heyeti 20 Ekim'de başlayacak duruşma için bazı kararlar aldı.
SALONUN DUVARLARI YIKILIYOR
Sanık sayısının fazlalığı, tutuklu sanıkların farklı infaz ve tutukevlerinde bulunmaları dikkate alınarak güvenliğin sağlanması amacıyla tutuklu 47 sanığın, duruşmaların görüleceği Silivri Cezaevi'ne nakledilmesine karar verildi. Duruşma salonunun duvarları da yıkılarak büyütme çalışmalarına başlandı.

DANIŞTAY SALDIRISI MAĞDURLARI DAHA SONRA
Mahkeme, sanıkların çokluğunu dikkate alarak, davanın mağdurları Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir, Danıştay Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu ile tanıkların daha sonraki duruşmalara çağrılmasına karar verdi.

AKREDİTE OLAN GAZETECİLER İZLEYECEK
Silivri cezaevinde yapılacak olan duruşmayı, kurumu adına ismi bildirilen gazeteciler 20 Ekim günü kendilerine ayrılan bölümden izleyebilecek.

DURUŞMA KAYDEDİLECEK
Duruşma Hrant Dink davasında olduğu gibi sesli ve görüntülü kayıt altına alınacak. Davanın gizli tanıkları ise ayrı bir salonda ifade verecek. Gizli tanıkların görüntüleri ile sesleri değiştirilerek duruşma salonundaki ekrana yansıtılacak.

İLK DURUŞMA 3-4 GÜN SÜREBİLİR
İlk duruşmada iddianamesinin okunmasına kararı verilirse okunacak, İddianamenin okunmasına gerek görülmediği takdirde sadece sanıkların ifadesi alınacak. Sanıkların çok olması nedeniyle sorguların tamamlanmasının 3-4 gün sürmesi bekleniyor. İlk duruşma tüm sanıkların sorgusu tamamlanana kadar devam edecek.

NTVMSNBC

Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri