Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahkemeden Flaş Açıklama

27.02.2010 00:17
Ergenekon davalarının yürütüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, son günlerde dillendirilen iddialara cevap verdi:

Ergenekon davalarının yürütüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, yargılamanın Silivri cezaevinde, müstakil bir girişi bulunan binada yapılması konusunda hiçbir kişi yada kuruluşun tavsiye yada telkinini bulunmadığı, özel bir amaç güdülmediği açıklandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon ana davasının talepler bölümünde tutuklu sanıklardan eski yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk, Danıştay saldırısının ardından gözaltına alındığında kendisinin de aralarında bulunduğu bazı kişilerin kan örneklerinin alındığını iddia etti. Kendisinden alınan kan örnekleriyle genetik inceleme yapıldığını duyduğunu belirten Öztürk, DNA'larının neden incelendiğini sordu. Kan örneklerinin kendisine imha edildiğinin söylendiğini belirten Öztürk, "Ben imha edildiğine inanmıyorum. Bu örneklerle ileride başka bir suçla daha suçlanabilirim" diye konuştu.

Sanık ve avukatların taleplerinin ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Danıştay Başkanlığı'nın suçtan zarar görmesi nedeniyle, avukat Perihan Özcan'ın müdahil olma talebinin kabul edilmesini istedi.

Alınan ara kararlar doğrultusunda gelen evrakları okuyan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sanıklardan Doğu Perinçek'in talebi doğrultusunda Gonca Bahar adlı kadın ile sanıklar Alparslan Arslan, Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır ve Tekin Irşi'nin hesaplarına 2006 yılında para yatırılıp yatırılmadığına ilişkin MASAK'tan gelen yazıda, bu şahıslarla ilgili hesap ekstrelerinin gönderildiği kaydedildi.

Mehmet Zekeriya Öztürk'ün belirttiği kan örneklerinin alınmasıyla ilgili Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünün ekspertiz raporuna göre, Danıştay saldırısının ardından gözaltına alınan "Ergenekon" davası sanıklarından Mahmut Öztürk, Zeki Yurdakul Çağman, Muzaffer Tekin ve Mehmet Zekeriya Öztürk'ten kan örnekleri alındığı öğrenildi.

Olay yerinden elde edilen bulgulara ait DNA analiz sonuçlarının DNA arşivine kaydedildiği belirtilen raporda, bu kişilere ait DNA örneklerinin Beden Muayenesi, Genetik İncelemeler ve Fizik Kimliğin Tespiti Hakkındaki Yönetmeliğin 14. maddesi gereğince laboratuvarda bir yıl süreyle muhafaza edildikten sonra imha edildiği bildirildi.

Danıştay çevresi, orduevi ve bir bankanın görüntü kayıtlarının incelenmesiyle ilgili ekspertiz raporu da dosyaya gönderildi. Ekspertiz raporunda Danıştay sanıklarından sadece Alparslan Arslan'a benzeyen bir kişinin kaydının bulunduğu, bu görüntünün de net olmadığının belirtildiği öğrenildi.

Tutuklu sanık Muzaffer Tekin'in talebi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ile MİT Müsteşarlığı'ndan gelen yazılarda Osman Yıldırım'ın istihbarat elemanı yada muhbir olarak kullanıldığına dair herhangi bir kaydın bulunmadığı, Jandarma Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda ise bu konuda kayıt tutulmadığının, bu durumun mahalli idarelerden sorulmasının uygun olacağının belirtildiği açıklandı.

Tutuklu sanık Mehmet Demirtaş'ın talebi üzerine sanıklardan Ümit Sayın'ın savcı Zekeriya Öz'e gönderdiği mektuplarla ilgili APS dökümlerinin geldiği, Sayın'ın, Öz'e 6 ile 27 Ocak 2010 tarihleri arasında beş mektup gönderdiği, bu mektupların APS dökümlerinin de mahkemeye ulaştığı belirtildi.

Gelen evrakların okunmasının ardından taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verildi. Yaklaşık birbuçuk saatlik aranın ardından Danıştay dosyasının tutuksuz sanıkları Aykut Metin Şükre, Süleyman Esen ve Salih Kurter'in savunmalarının alınması için bir daha ki celsede hazır edilmelerine karar verildi.

Daha önce davaya katılımı yönünde karar verilen Danıştay Başkanlığı'nı temsilen hazine avukatı Perihan Özcan'ın müdahil vekili olarak duruşmalara katılmasını karara bağlandı.

Kararda, Ergenekon davasına ilişkin yargılamanın Silivri'de yapılmasıyla ilgili bir açıklama da yer aldı; "CMK'nın 252/1-c maddesi gereğince dosyaların içerikleri ve sanık sayısı da göz önünde tutulup güvenliğin en üst düzeyde sağlanmasına yönelik olarak tamamen mahkemenin inisiyatifi ve takdiri ile yargılamanın Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde müstakil girişi bulunan duruşma salonunda yapılmasına karar verildi. Bu kararın alınmasında hiç bir kişi veya kuruluşun tavsiye ve telkini bulunmadığı gibi herhangi bir özel amaç da güdülmedi. Bu yönde yazılıp çizilenlerin mahkememizle bir alakası olmayıp, mahkememizi de bağlamayacaktır."

Sanıkarın tahliye taleplerinin reddine oy çokluğuyla karar verilen duruşma, 22 Mart Pazertesi günü saat 09.00'a erteledi. Tahliye taleplerine ilişkin Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Sevgi Erenerol ve Kemal Kerinçsiz ve Nusret Senem'in de aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanığın tahliye edilmesi yönünde karşı oy kullandı. (CİHAN)

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri