Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şimşek, Strauss-Kahn'la görüştü

10 Ekim 2008 / 11:29
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss -Kahn ile Görüştü.
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Dominique Strauss-Kahn ile görüştü., Washington'daki IMF Genel Merkezinde yaklaşık 1 saat süren görüşmede, Türkiye ekonomisi, küresel finansal krizin Türkiye ekonomisine muhtemel etkileri ve küresel ekonomik gelişmeler ele alındı.

Görüşmede, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin de yer aldı.

IMF tarafında ise görüşmeye, IMF Başkanı Kahn ve diğer üst düzey fon yetkilileri katıldı.

Türk heyeti ile IMF heyeti arasındaki görüşmelerde, Türkiye ekonomisindeki son makro ekonomik gelişmeler, 2009 bütçesi ile IMF'deki kota ve oylama gücüne ait reform çalışmaları da gündeme geldi.

Karşılıklı görüşmelerde, Türk bankacılık sisteminde ''zehirli varlıkların'' olmadığı ve sermaye yeterliliğinin güçlü bir oranda olduğu kaydedildi.-Yeni Küresel Yönlendirme Grubu-Türkiye, Dünya Bankası başkanı Robert B. Zoellick'in önerdiği G7'ye ilave yeni 7 ülkeden (Brezilya, Meksika, Çin,Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan ve Güney Afrika) oluşan yeni ''Yöndendirme Grubu''na karşı, Türkiye'nin de içinde bulunduğu G20'nin etkin kılınmasını önerdi. Türk heyeti, Türkiye'nin, hem ekonomik hem de stratejik olarak güçlü bir ülke konumunda olduğunu da vurguladı.

Bakan Şimşek'in, IMF başkanına küresel ekonomik konuların çözümünde Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu G- 20 platformunun uygun bir platform olacağını söylediği belirtildi. Kahn'ın da, G20'nin daha da etkin hale getirilmesi görüşüne sıcak baktığı belirtiliyor.sondakika
Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri