Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şimşek: Türkiye, krizden çok hızlı çıkacak

09.03.2009 21:32
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin küresel krizden çok hızlı bir şekilde çıkacağını söyledi.
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel krize ve kurdaki yükselmeye rağmen Türkiye'de faiz ve enflasyonun düştüğünü belirterek, "Aslında bu, temellerin sağlam olduğunu gösteriyor. Türkiye, gerek bankacılık sisteminin sağlamlığı, gerekse hane halkı borcunun düşük olması nedeniyle bu krizden çok hızlı bir şekilde çıkacak" dedi.

Bakan Şimşek, Show TV'de Ali Kırca'nın sunduğu ana haber bültenine Gaziantep'ten katılarak, Türkiye ekonomisine ilişkin soruları yanıtladı.

Şimşek, dolardaki yükseliş ve Türk lirasındaki değer kaybına ilişkin soru üzerine, "Bu fırtına sadece Türkiye'de kopmuyor, birçok gelişmiş ülkenin para birimi, Türk Lirası'ndan daha çok yüksek oranda değer kaybetti" diye konuştu.

Polonya, Macaristan, Güney Kore para birimleri daha fazla değer kaybettiğini vurgulayan Şimşek, bunun sadece Türkiye'ye özgü bir dalga olmadığını, dünyanın son yüzyılın en büyük krizini yaşadığını, bunun Türkiye'ye de birtakım yansımaları olduğunu kaydetti.

"Macaristan'da, Ukrayna'da IMF programı yok mu?"

IMF ile anlaşma konusunda geç kalındığına yönelik eleştiriler olduğu hatırlatılarak, "Anlaşma imzalansaydı bugün yaşanan sorunlar bu ölçüde olur muydu?" şeklinde yöneltilen soru üzerine Şimşek, şöyle konuştu:

"Bugün Macaristan'da IMF programı yok mu? Macaristan'daki borsa, Türkiye'den çok daha fazla düştü, Macar parası bizden daha fazla değer kaybetti. Bugün Ukrayna'da IMF programı yok mu? Oradaki sanayi üretimindeki daralma, ihracattaki daralma, para birimindeki değer kaybı, Türkiye'den çok mu farklı? Latvia'da, Kırgızistan'da, İzlanda'da çok mu farklı? Bir çok ülkede IMF programı var.

Tabii IMF programının bir takım kaygıları azaltmada katkısı olabilir. Bunu her zaman söyledim. IMF programını yapmak üzere de iyi niyetle çok güzel bir takım çalışmalarda da bulunduk. Ama birtakım talepler de tabii ki uygun değildi. Ondan ötürü de bu dönemde yarardan çok zarar getirecek bir programı da yapmak istemedik."

Bakan Şimşek, "Önümüzdeki kısa dönemde IMF ile anlaşmaya varılması zor mu görülüyor?" şeklindeki soruyu yanıtlarken de "Hayır. Eğer üzerinde tartıştığımız bir iki konuda uzlaşma sağlayabilirsek, çok da zor olmayacak" şeklinde konuştu.

"Türkiye'deki durum göreceli olarak çok iyi'

Küresel krize ve kurdaki yükselmeye rağmen Türkiye'de faizlerin, enflasyonun düştüğüne işaret eden Bakan Şimşek, şunları söyledi:

"Aslında bu temellerin sağlam olduğunu gösteriyor. Türkiye, gerek bankacılık sisteminin sağlamlığı, gerekse hane halkı borcunun düşük olması nedeniyle bu krizden çok hızlı bir şekilde çıkacak. Bu kriz, Türkiye'nin krizi değil, bu kriz küresel bir kriz. Türkiye de dünya ekonomisine entegre olduğu için bizi de etkiliyor. Bu da son derece doğaldır. Sanayi üretimi Tayvan'da yüzde 32 düştü, Japonya'da yüzde 20 düştü."

"Kriz teğet mi geçti?"

Bakan Şimşek, küresel krizin Türkiye'yi "teğet geçip geçmediği" yönündeki soru üzerine de şunları söyledi:

"Bizim gibi, Sayın Başbakan gibi sorumluluk makamında olan insanlar ateşe benzin dökmezler. Dünyada olup bitenlerin Türkiye'ye yansımalarından farkındayız. Şunu söyledik; 'Türkiye'nin makroekonomik temelleri sağlam. Dış ticaret kanalıyla etkileneceğiz ama göreceli olarak dayanıklı olacağız' dedik. Nitekim öyle. Bugün Türkiye'de eğer bir banka batmadıysa, vatandaşa yük oluşturmadıysa, bu başlı başına bir başarıdır. Bunu da kabullenmek lazım. Çünkü, şu anda birçok ülkede bankalar batıyor ve vatandaşa yük çıkıyor."

Türkiye'nin çok güçlü yönleri olduğunu belirten Şimşek, "Ben şuna inanıyorum; Bu küresel piyasalardaki normalleşme başlar başlamaz Türkiye çok hızlı bir şekilde bu süreçten çıkacaktır" dedi.

Kaynak : AA


Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri