Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Sınavlar çocukları robotlaştırıyor"

30 Nisan 2008 / 20:17
Eğitim Bir Sen Düzce Şubesi'nin hazırladığı Düzce'nin eğitim sorunlarını ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir dosyayı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e sundu.
Eğitim Bir Sen Düzce Şube Sekreteri Musa Dursun, yaptığı açıklamada, "İlimizin eğitim sorunlarını yakından takip ediyoruz. Sorunların çözülmesi için her platformda girişimlerimiz sürüyor" dedi. Dursun'un konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Milli Eğitim Bakanımıza sunduğumuz dosya sorunları tespitini, eleştirisini ve çözüm önerilerini birlikte içermektedir. Hangi sorunun nasıl çözüleceğini de belirttik. Milli Eğitim Bakanına sunulan dosyanın içeriğinde veli eğitiminin önemi ve nasıl yapılması gerektiği, ilimizde ve ülke genelinde yapılan SBS sınavları, öğretmenlere dönük hizmet içi eğitim seminerleri, vekil idareciler, kurumların temizlik ve güvenliği, taşımalı eğitimin getirdiği sorunlar, okulların gelir durumları, sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, ilimizin öğretmen sirkülasyonu, yardımcı hizmetler personelinin mesai saatleri, il şuraları, pansiyonlu okullardaki öğretmenlerin çalışma zorlukları ve nöbet ücretleri, özel eğitim öğrencilerinin ve velilerinin problemlerinin çözülmesi, danışma kurullarının oluşturulması, demokrasi ve okullarımızı, sivil toplum ve kamu hizmetleri konusunda eleştiri ve önerilerimiz yer almıştır"

"İLKÖĞRETİMLERE 7 SAAT DERS ÇOK"

Musa Dursun, dosya içeriğindeki diğer konuları da şöyle özetledi: "Sendikamızda yönetim kadrolarının oluşturduğu geniş katılımlı komisyonlar oluşturduk. Bu komisyonlar yönetimle birlikte olayları geniş bir perspektiften değerlendiriyor. Bakanımıza sunduğumuz dosya bu komisyonların çalışmasından çıkmıştır. Ayrıca birkaç yıldan beri yaptığımız değerlendirme ve eleştirilerden bir tanesi il düzeyinde yapılan seviye tespit sınavı uygulamasının yanlışlığıydı. Yapmayalım şu sınavları, çocuklarımızı robotlaştırıyoruz dedikçe; sınav sayısı arttırıldı. Haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu yanlışın düzelmesi için ilimize bir bakanın mı gelmesi gerekiyordu? Yine üzülerek belirteyim bazı ilçelerde ilköğretim okullarında yedinci saat uygulaması yapılıyor. Bu yanlışın düzeltilmesini istiyoruz. Çocuklarımızı sadece sınava hazırlamayalım. En büyük sınav olan hayata da hazırlayalım. Sosyal ve kültürel aktiviteler yapalım. Yedinci saat uygulaması yapan ilçelerin bundan bir an önce vazgeçmesini istiyoruz"

Yeni Şafak - Ahmet Çardak

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri