Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SIR ÖLÜMLER MECLİS GÜNDEMİNDE

23.12.2009 14:30
Deniz Yarbay Ali Tatar'ın intiharının ardından "subayların sır ölümleri" Meclis'e geliyor.

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, sır ölümlerin altındaki gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklifinde bulunacağını söyledi.

CİHAN'a konuşan Uras, Genelkurmay Başkanlığı'nın subay ölümleri konusundaki sessizliğini eleştirirken, Meclis'in bu konuda inisiyatif almasını istedi. Konunun yargıya yansımış olmasının yeterli olmadığını ifade eden Uras, "Her konu için 'yargıya intikal etmiş' deyip işin içinden çıkılıyor. Bu durumu anlamak mümkün değil. Geçmişte de bazı olaylar yargıya intikal etmişti ama Meclis Araştırma komisyonları da kuruldu." dedi. Uras, ölümleri psikolojik harekatın bir parçası gördüğünü söyledi. Normal bir insanın intihar etmesinin çok zor olduğunu kaydeden Uras şunları söyledi: "Belli ki psikolojisi bozulan insanlar. İnsanlar kolay kolay intihar etmezler. Bunu ortaya çıkarmak lazım. Nasıl bir baskı var acaba? Nasıl bir basınç altında kalıyorlar da. Acaba üstlerini ele vermemek için mi bunu yapıyorlar. Üzerine gitmek gerekir."

Ölenlerin cunta ve Kafes eylem planlarının merkezi olan Deniz Kuvvetleri'ndeki subaylar olmasının anlamlı olduğuna dikkat çeken Uras, bunları münferit olaylar olarak görmediğini ifade etti. Uras, "Bu subaylara, nasıl bir baskı yaşıyorlar ki bunu kaldıramayacak hale geliyorlar acaba? Ergenekon kapsamında yargılanan ya da bilgisine başvurulan insanlar olmaları da önemli. Burada bir örgütlenme olduğunu biliyoruz. Ölümler bunun ortaya çıkarılmasının önüne geçmek amaçlı olabilir. Çünkü iki arada bir derede kalıyorlar. Zincirleme bir olay bu. Ortada bir zincir var yani. Subaylar üzerinde bu zincirin içerisindeki insanların da çok büyük baskılarının olduğunu düşünüyorum. Bazı insanların kullanılıp daha sonra kendi hallerine bırakılmış olabilir. Yani kendi sorunu kendin çöz noktası çok ağır bir durumdur. Ayrıca bu insanların intihar edip etmediği de net değil." değerlendirmesinde bulundu.

GENELKURMAY SESSİZ MECLİS HAREKETE GEÇSİN

Uras, Genelkurmay Başkanlığı'nın sır ölümlerle ilgili açıklama yapmamasını da eleştirdi. Milletvekili Uras, bu durum için "Demek ki açıklama yapmak istemiyorlar ya da diyeceklerini bilememe halidir sanırım. Yoksa her siyasi konuda diyecek sözü olanların bu konuda açıklama yapması manidardır." ifadelerini kullandı. Uras, bu ölümlerin gerçek sebebinin ortaya çıkması için Meclis'in devreye girmesi gerektiğini söyledi. Bunun için Meclis'te bir araştırma komisyonunun kurulması için teklifte bulunacağını açıklayan Uras, "Konunun üzerine giderek araştırmak lazım. Yoksa her konuyu hasıraltı edip durumu insanların psikolojisi ile açıklamak yeterli değil. Bunun peşini bırakmamak gerekir. Özellikle parlamenterler olarak elimizden geleni yapmamız lazım. Gerçekten tek derdimiz var. Bu memlekette hiçbir şey gizli saklı kalmasın, gerçekler ortaya çıksın diyoruz. Bunun için konuyu Meclis'e taşıyıp bu konuda bir araştırma komisyonunun kurulmasını teklif edeceğim." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri