Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıra dışı bir prens

24 Kasım 2008 / 15:12
Norveç Veliaht Prensi Haakon
Sade yaşantısı, sıradanlığı, halkla iç içe olması, alçakgönüllülüğü gibi özellikleriyle Norveçlilerin çok sevdiği bir isim. Aslında tam Norveçlilere yakışan bir prens Haakon. Norveçliler de prensleri gibi mütevazı bir halk. Norveç, siyasi kavgaların yok denecek kadar az olduğu, bakanlarının bile meclise tren veya bisikletle geldiği Türk halkının anlamakta çok zorlanacağı ve şaşıracağı bir ülke.

İSMİNİN OKUNUŞU 'HAKAN'


1973 yılında Norveç'in başkenti Oslo'da doğan Veliaht Prens Haakon, ilk doğduğunda ismi Haakon Magnus olmasına rağmen Norveç Kralı olan babası 5. Harald 1991 yılında tahta geçtiğinde ismi 'Veliaht Prens Haakon' olarak değişmiş. Türkçedeki hükümdar anlamına gelen 'Hakan' ismine çok benzeyen okunuşuyla Prens Haakon'un ismi kral olması durumunda 'Kral 8. Haakon' olarak değişecek.

İlk ve orta dereceli eğitimini devlet okulunda tamamlayan Prens Haakon liseyi ise askeri okulda okudu. Daha sonra Norveç Deniz Birliği'nde askeri görevini yerine getiren Prens, burada güdümlü torpil gemisinde bir yıl boyunca görev aldı. Kraliyet Mensubu olmasına rağmen özel okul yerine devlet okulunu tercih eden ve Norveçliler için çok anlamlı olan askerlik görevini eksiksiz yerine getiren 'sıradışı' Veliaht Prens Haakon, madde bağımlısı ve çocuklu dul bir kadınla evlenerek Norveç Kraliyet tarihinde de bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Norveçlilerin büyük bir çoğunluğunun sert eleştirilerine maruz kalmasına rağmen bu kararından dönmeyip Mette-Marit Tjessem Hoiby ile 2001 yılında evlenen Prens Haakon, Veliaht Prenses Mette-Marit ile hala evli olup üç çocuğu bulunuyor.

25-27 Kasım tarihleri arasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek olan Veliaht Prens Haakon, Türkiye'ye resmi davetli olarak gelecek olan ilk Norveç Kraliyet mensubu olacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 1852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri