Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sırbistan Hz.Peygamber'e hakareti yasakladı

26 Ağustos 2008 / 12:37
Hz. Muhammed ile Hz. Ayşe'yi hakaret ettiği için Müslümanların tepkisine neden olan kitap Sırbıistan'da toplatıldı.
Amerikagazeteci Sherry Jones'un 'Medine'nin Mücevheri' adlı tartışmalı kitabı, Sırbistan'da Müslümanların uyarısı üzerine toplatıldı.

Amerikagazeteci Sherry Jones'un yazdığı "Medine'nin Mücevheri" isimli kitap, Hz. Muhammed'in genç yaşta evlendiği eşi Hz. Ayşe'yle ilişkisini anlattığı için birçok tartışmaya neden oldu.

Amerika'nın ünlü yayınevi Random House, tepkilerden çekindiği için kitabı basmamaya karar verirken, dünyada kitabı basma kararını sadece Sırbistan'dan bir yayımcı aldı.

Ancak Sırbistan'da yaşayan Müslümanların tepkisi üzerine kitabın toplatılmasına karar verildi.

Kitabın 1000 kadar Sırpça baskısının yapıldığı ve kitapçılara gönderildiği bildirilmişti. Ancak kitabı dağıtan Sırp şirketi BeoBook kitabın raflardan kaldırmasını istedi.

MÜSLÜMANLARDAN ÖZÜR DİLEDİLER

Şirketin, ülkedeki Müslüman liderlerin baskısı üzerine böylesi bir karar aldığı belirtiliyor. BeoBook şirketi yetkililileri, kararları sonrası, Sırbistan'da yaşayan Müslümanlardan da özür dilediler.

Sırbistan'da, Müslüman cemaatinin önde gelen isimlerinden müftü Muammer Zukorliç, 'Medine'nin Mücevheri' adlı kitabı, büyük tepki çeken Hz. Muhammed Peygamber'in karikatürleriyle kıyasladı.

JONES: SAYGISIZLIK DEĞİL, AŞK HİKAYESİ

Muammer Zukorliç, B 92 Televbizyonu'na yaptığı açıklamada, Medine'nin Mücevheri'ne atfen, "Bu, tüm Müslümanların kutsal değerlerine saygısızlık için, içinde herşeyin yapıldığı bir çalışmadır" dedi.


Kaynak: BBC

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri